Wrocław: miejska latarnia przebija loggie budowanego hotelu

We Wrocławiu przy ulicy Grabiszyńskiej 97 trwa budowa hotelu o takiej samej nazwie. Jego projekt wykonali architekci z pracowni Chamielec Architekci. W całej inwestycji kontrowersje budzi miejska latarnia, która przebija kilka kondygnacji. Czy domownicy będą mieli latarnię na balkonach?

O sprawie napisał Konrad Bałajewicz z Gazety Wrocławskiej. Hotel budowany jest przy ulicy Grabiszyńskiej 97 we Wrocławiu. To teren, na którym przed laty stały zabudowania firmy PIT-Radwar. Działkę przejęła spółka Echo Investment. Hale rozebrano, a inwestor – spółka Hotel Wrocław Grabiszyńska należąca do Resi4Rent, członek grupy kapitałowej Echo Investment – pod koniec 2022 roku rozpoczął budowę hotelu.

Budowany obiekt ma mieć osiem kondygnacji i 400 mieszkań na wynajem. Jego projekt zakłada wzniesienie budynku w nowoczesnym stylu, którego elewacja będzie podzielona na kilka części. W ten sposób zamiast monolitycznej bryły Wrocław ma zyskać narożny obiekt wyglądający jak kilka budynków połączonych razem.

Realizacja projektu dostarczyła jednak wrażeń, których nikt się nie spodziewał. Okazuje się, że przeszkodą na placu budowy stała się uliczna latarnia. Póki co jej nie zdemontowano, dlatego budowlańcy zbudowali loggie wokół lampy. Świetlna konstrukcja przebija podłogi i jest otoczona betonowymi fragmentami powstającego hotelu.

W tym przypadku zwycięstwo balkonów mogło wydawać się przesądzone. Ale nie we Wrocławiu. Latarnia wkomponowała się w loggia, dosłownie przebijając je na wylot. Aby się zmieściła, oprócz skucia części balkonowej posadzki, budowlańcy musieli usunąć także część stalowego zbrojenia. Jak kuriozalnie by to nie wyglądało, miejskie oświetlenie pozostało na swoim miejscu – pisze Konrad Bałajewicz w artykule na stronie gazetawroclawska.pl.


Dziennikarz zdobył komentarz rzecznik prasowej spółki Echo Investment. Weronika Ukleja-Sałak zapewnia, że wkrótce kolizja ulicznej latarni z budynkiem zostanie zlikwidowana. Spółka czeka na formalną zgodę na usunięcie lampy:

To rozwiązanie ma charakter tymczasowy i jest wywołane oczekiwaniem na formalne pozwolenie na demontaż, które już otrzymaliśmy. W konsekwencji latarnia zostanie usunięta do połowy sierpnia tego roku, a otwór w balkonie zostanie wypełniony – komentuje Weronika Ukleja-Sałak, rzecznik prasowa Echo Investment S.A.

fot. redakcja whiteMAD

źródło: Gazeta Wrocławska

Czytaj też: Hotel | Wrocław | Ciekawostki | Archialert | whiteMAD na Instagramie