Eglė Rakauskaitė, The Trap. Expulsion from Paradise, 1995, Courtesy of the LNMA

Współczesna sztuka litewska na wystawie w MOCAK-u

Wystawa „Uczyń to realnym. Czyli podobnym do czego?”, podczas której zaprezentowana zostanie współczesna sztuka litewska zostanie otwarta pod koniec października. Jej kuratorami są Evaldas Stankievičius i Jurgita Ludavičienė.

Wystawa prezentuje najważniejsze tendencje oraz postaci współczesnej sztuki litewskiej. Jej motywem przewodnim jest paradoks w sztuce. Została zorganizowana we współpracy z Litewskim Muzeum Narodowym Sztuki w Wilnie i opiera się na zbiorach tej instytucji oraz kolekcjach prywatnych.

Paradoks przeczy logicznym argumentom. W sztuce często używa się go jako narzędzia rzucającego wyzwanie przekonaniom i oczekiwaniom publiczności. Celem jest sprowokowanie odbiorców do przyglądnięcia się sytuacjom, które wydają się niekwestionowalne.
Litewska sztuka współczesna z upodobaniem porusza się w kręgu paradoksu. Pokolenie współczesnych twórców wychowało się w komunistycznym porządku społecznym, ale samodzielnie zaczęło żyć i tworzyć w czasach niepodległości. Ten „rozkrok” w naturalny sposób przekazał im poczucie paradoksu, bo rzeczywistość stała się nieznośnie intensywna, nieokiełznana i często trudna do pojęcia rozumem.

Ta wystawa – obejmująca instalacje, wideo, rzeźby i inne obiekty – ukazuje jedynie wycinek sztuki litewskiej ostatnich 30 lat. Tak więc nie jest to retrospektywa, tylko przegląd postaw bawiących się w sztuce paradoksem.

Wystawa wpisuje się w obchody 700-lecia Wilna.

Juozas Laivys, Nuclear plant in Seda, 2011, Courtesy of the LNMA

Artyści i artystki prezentowani na wystawie: Eglė Rakauskaitė, Gediminas Urbonas, Donatas Jankauskas, Mindaugas Lukošaitis, Juozas Laivys, Vytenis Jankūnas, Julijonas Urbonas, Arūnas Gudaitis, Pakui Hardware, Nerijus Erminas, Alina Melnikova, Eglė Karpavičiūtė, Eglė Ridikaitė, Tomas Daukša, Rūta Spelskytė, Aurelija Maknytė, Laura Garbštienė, Anastasija Sosunova, Akvilė Anglickaitė, Lina Lapelytė, Gintaras Makarevičius, Liudmila (Milda Januševičiūtė i Miša Skalskis), Vita Zaman.

„Uczyń to realnym. Czyli podobnym do czego?”. Współczesna sztuka litewska
“Try to make it real. But compared to what?”. Contemporary Art from Lithuania

Kuratorzy: Evaldas Stankievičius, Jurgita Ludavičienė

Wernisaż: 26.10.2023

Termin wystawy: 27.10.2023–17.3.2024

Miejsce: Budynek A, poziom 0

Magazyn whiteMAD jest patronem medialnym wystawy.

źródło: Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie – MOCAK (www.mocak.pl)

Czytaj też: Kraków | Muzeum | Sztuka | Kultura | Litwa  | whiteMAD na Instagramie