Wygląda wyjątkowo. Zabytkowy budynek w Jaśle pięknieje

O pracach remontowych poinformował Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków z/s w Przemyślu. Zabytkowy budynek położony jest przy ulicy Staszica 12 w Jaśle. Nowy właściciel postanowił przywrócić mu oryginalny wygląd.

Gmach z oryginalną wieżyczką wzniesiony został w 1895 roku. Położony był w kluczowym dla Jasła miejscu – wzdłuż głównej ulicy łączącej centrum z dworcem kolejowym. Gmach w latach 30. XX wieku został wyremontowany. Niedługo później został spalony. Jego odbudowa została przeprowadzona już po II wojnie światowej.

Przez dziesięciolecia budynek funkcjonuje jako mieszkalny i biurowy. Wyróżnia go dach, który został pokryty blachą.

Nowy właściciel postanowił przywrócić budynkowi dawny blask. Rozpoczęte prace remontowe i konserwatorskie mają na celu przywrócenie i wyeksponowanie historycznych elementów, w tym bogato dekorowanej elewacji oraz elementów wieżyczki.

Sporządzony został projekt budowlany inwestycji wraz z programem prac konserwatorskich przewidujący kompleksowe rozwiązanie wszystkich występujących problemów technicznych i estetycznych. W projekcie przedstawione zostały zakresy prac przy elementach kamiennych, powierzchniach i detalach tynkowanych, detalach wykonanych w technologii cementu romańskiego, pokryciu dachowym i elewacjach – informuje konserwator zabytków.


W pierwszym etapie w 2022 roku wykonane zostały prace przy konstrukcji i pokryciu dachu wieżyczki – blaszane pokrycie zastąpione zostało pokryciem z łupka z obróbkami blacharskimi z blachy miedzianej, która będzie elementem pokryciowym na pozostałych połaciach dachowych budynku, rynien i rur spustowych.

Wrażenie robi odnowiona wieżyczka. Przy ścianach przylegających do wieży od strony wschodniej i zachodniej wykonane zostały prace remontowe i konserwatorskie – zachowano oryginalny detal w elewacji frontowej, a na pozostałych elewacjach został on poddany rekonstrukcji. Co ciekawe, udało się odtworzyć oryginalny kolor elewacji. Pomogły w tym prace odkrywkowe. Dziś zabytkowy budynek uchodzi za jeden z najbardziej wyjątkowych w Jaśle i stanowi przykład budownictwa z końca XIX wieku.

fot. B. Janusz – WUOZ

źródło: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków z/s w Przemyślu

Czytaj też: Zabytek | Renowacja | Detal | Historia | whiteMAD na Instagramie