Kod Ceramiki

Wystawa Kod Ceramiki w BWA we Wrocławiu już otwarta!

Zapraszamy do galerii Dizajn BWA Wrocław na wystawę Kod Ceramiki, opowiadającą o nowym kontekście zastosowania ceramiki w dizajnie, zrównoważonym przemyśle, nauce i technologii oraz kodowaniu jako praktyce projektowej. Wystawa otwarta została 5 maja i będzie ją można zwiedzać do 27 czerwca.

Ceramika towarzyszy człowiekowi od co najmniej 30 000 lat. Zmienia swoje właściwości i szybko przystosowuje się do pożądanego w danym momencie kształtu i warunków. Jest tworzywem nabierającym mocy w procesach termicznych, a ognisty żywioł jest jej sprzymierzeńcem. W oparciu o nowatorskie idee wytwórcze oraz coraz wyżej stawiane jej wymagania, jest uszlachetniana w nowoczesnych, zaawansowanych technologiach.

Wystawa Kod Ceramiki powstała w celu pokazania niewykorzystanego jeszcze potencjału tworzywa ceramicznego. Znane wszystkim, używane na co dzień obiekty stanowią jedynie wąską reprezentację wyrobów ukazujących się w coraz nowocześniejszych i zaskakujących formach. Ceramika zawłaszcza coraz większe obszary przemysłów, niespodziewanie ujawniając swoje nowe właściwości. Kiedyś zakodowana w wymiarze kulturowym i społecznym, dzisiaj otwiera szeroki zakres kodów technologicznych.

Tytuł wystawy Kod Ceramiki jest hasłem wiążącym cztery obszary tematyczne: kod kulturowy, kod materii, kod jako narzędzie komunikacji oraz g-code – zapis stosowany w technologiach cyfrowych.

Kod Ceramiki


O tych zaskakujących kontekstach użycia medium ceramicznego opowie nie tylko prezentacja wyrobów przemysłowych, ale również unikatowych dzieł projektantów i artystów. Wystawa ma szansę pokazać nowe perspektywy współpracy sektora kreatywnego z sektorem przemysłowym, w poszukiwaniu rozwiązań dla wielu problemów współczesnego człowieka. Poszukując bezpiecznych i skutecznych metod ochrony zdrowia i środowiska, należy docenić zrównoważony rozwój, równość́ i dostatek w społeczeństwie, przy jednoczesnym zaangażowaniu w ochronę̨ naturalnych ekosystemów i zasobów Ziemi. Rola projektanta będzie w tym procesie znacząca, a implementacja zaawansowanych technik jest nieunikniona.

Artyści i projektantki: Jonathan Keep, Studio Joachim_Morineau, Simona Janišova, UNFOLD STUDIO, Magdalena Maros, Renata Bonter-Jędrzejewska. Kuratorka: Renata Bonter-Jędrzejewska Organizatorzy: BWA Wrocław, Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Fundacja Fuzjon, Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Projekt jest współfinansowany ze środków Budżetu Województwa Dolnośląskiego oraz środków Gminy Wrocław. Więcej informacji na stronie wrocławskiego BWA TUTAJ.

Magazyn whiteMAD jest patronem medialnym wydarzenia.

Czytaj też: Wrocław | Kultura | Sztuka | whiteMAD na Instagramie

źródło: materiały prasowe