kamienica w poznaniu

Wzorcowy remont: kamienica w Poznaniu odzyskała dawny blask

Wyremontowana kamienica znajduje się przy ul. Śniadeckich w Poznaniu. Jej renowacja trwała od października 2018 r. Kamienicę wyremontowano zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz.

Remont kamienicy w zlecił Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych. Był on konieczny, ponieważ kamienicę przy ul. Śniadeckich 6 zbudowano w 1932 r. i przez kilkadziesiąt lat przeprowadzano w niej jedynie interwencyjne remonty. Kamienica wchodzi w skład zespołów urbanistyczno-architektonicznych najstarszych dzielnic Poznania.

Prace remontowe nie były łatwe bo kamienica w 1982 r. wpisana została do rejestru zabytków. Każdy krok musiał więc być konsultowany z konserwatorem. W kamienicy znajduje się 26 lokali mieszkalnych i 4 lokale użytkowe. W sumie prace remontowe trwały 15 miesięcy.

Podczas termomodernizacji i remontu zostały wykonane prace na bardzo szeroką skalę. Ocieplono ściany zewnętrzne budynku, dach od wewnątrz, ściany wewnętrzne strychu oraz płyty balkonowe. Zamontowano nowe drzwi wejściowe i wymieniono okna – te zabytkowe zostały odrestaurowane. Renowacji uległa także elewacja frontowa, która w zdecydowany sposób podnosi atrakcyjność kamienicy. Od frontu przeprowadzono remont balkonów wraz z odnową balustrad balkonowych.

kamienica w poznaniu
Kamienica w Poznaniu po remoncie

W budynku wymieniono wszystkie instalacje. W ramach walki ze smogiem w kamienicy zlikwidowano aż 55 pieców kaflowych i doprowadzono przyłącze do sieci ciepłowniczej. Prace objęły wymianę instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej i wentylacji. Zainstalowano także nowe przyłącza wodociągowe i gazowe.

Nie zapomniano również o częściach wspólnych budynku. Wyremontowano klatki schodowe, w podwórzu pojawiły się nowe ławeczki oraz zieleń. Koszt termomodernizacji i remontu wyniósł ponad 5 milionów złotych.

Czytaj też: Poznań | Kamienica | Metamorfozy budynków

fot. ZKZL