kamienice na Szczytnickiej
Fot. kamieniceszczytnicka.pl

Renowacja XIX-wiecznych kamienic na Szczytnickiej we Wrocławiu. Znów będą piękne!

Trzy kamienice ze Szczytnickiej we Wrocławiu odzyskują dawny blask. Budynki przetrwały II wojnę światową oraz powódź tysiąclecia z 1997 roku. Później przez lata były zaniedbane i popadły w ruinę. Niebawem znów będą wielką ozdobą okolicy.

W odrestaurowanych kamienicach o numerach 29, 29a i 31 znajdą się w sumie 54 lokale o powierzchni od 27 do 57 m². Inwestor – spółka WR Home – zachował unikalny charakter budynków.

Fot. kamieniceszczytnicka.pl


Elewacja frontowa oraz detale, takie jak elementy sztukatorskie, mozaikowe posadzki czy kute balustrady i balkony podlegają pieczołowitemu odrestaurowaniu zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi. Podobnie odrestaurowane zostanie wnętrze obiektu. Wykonywana przebudowa zakłada wymianę stropów oraz niezbędnych instalacji m.in. elektrycznej, wodnokanalizacyjnej, wentylacyjnej i centralnego ogrzewania. Każda z kamienic otrzyma nowoczesną windę. Za koncepcję odpowiada wrocławska pracownia architektoniczna ADAMICZKA.BROMA. Obszar, przez który przebiega ulica Szczytnicka (daw. Scheitnigerstrasse), nazywany był Zatumiem. Przed II wojną światową obszar ten zabudowany był kamienicami z XIX i początku XX wieku.

Szczytnicka 29a w 1940 i 2021 roku. Źródło: Archiwum Państwowe we Wrocławiu i Google Maps

Kamienice ze Szczytnickiej przed i po renowacji. Źródło: Neo[EZN] Licencja: CC-BY-SA 3.0 i kamieniceszczytnicka.pl

Trzy budynki podlegające obecnie renowacji wzniesione zostały w latach 1894-1897 na terenie należącym wcześniej do posiadacza ziemskiego – Schottländera. Za ich realizację odpowiadał mistrz murarski Kopale. Po zakończeniu prac budowlanych, w parterze kamienic rozpoczęły swoją działalność lokale usługowe. Otwarto tam piekarnię, kwiaciarnię, jubilera oraz skład kupiecki Consum-Verein. Część zabudowy ulicy uległa zniszczeniu w wyniku działań wojennych prowadzonych podczas oblężenia Wrocławia w 1945 r. Natomiast zabudowa terenów na południe od ulicy zniknęła niemal całkowicie, a jej pozostałości przewidziano do wyburzenia (włącznie z kamienicami przy samej ulicy) i włączenia w obręb nowej dzielnicy uniwersyteckiej. Dzięki społecznej interwencji zabudowę przy ulicy uratowano. Puste miejsca po zburzonych budynkach po wojnie uzupełniono plombami. Już w XXI wieku ulicę Szczytnicką od strony ul. Wyszyńskiego uzupełniły nowoczesne budynki biurowe Green Day oraz Green2Day.

Źródło: kamieniceszczytnicka.pl

Czytaj też: Renowacja | Zabytek | Wrocław | ArchitekturaKamienicaMetamorfoza