Z kolorową fasadą. Budynek dla studentów projektowania w Bogocie

Projekt budynku powstał w pracowni Heatherwick Studio. Gmach z kolorową fasadą zbudowany zostanie dla uniwersytetu w Bogocie w Kolumbii.

Architekci z londyńskiej pracowni Heatherwick Studio zaprojektowali nowy budynek wydziału dla uniwersytetu w Bogocie, w którym będą uczyć się studenci kierunków związanych ze zrównoważonym projektowaniem. Nowy budynek powstanie na terenie istniejącego kampusu w centrum miasta przy Calle 72.

Z zaprezentowanym obiekcie główną uwagę przyciągają detale fasady. Część ta ozdobiona zostanie kolorowymi “kielichami”, które wykonane zostaną z drewna. Kielichy składają się z kolorowych, pękatych kolumn, które rozszerzają się ku górze tworząc małe tarasy. Barwne elementy mają nawiązywać do lokalnych tradycji rzemieślniczych.

Twórczość jest nieodłącznym elementem Bogoty. Widać ją tutaj wszędzie. Chcemy, aby studenci czuli dumę z kampusu, zanim jeszcze wejdą do budynku, przechodząc przez publiczny plac, który dla pieszych jest przyjazną oazą pośród zurbanizowanego otoczenia – mówi Eliot Postma, lider grupy projektowej i partner w Heatherwick Studio.


Gmach z kolorową fasadą stanie się architektoniczną wizytówką kampusu. Budynek został zaprojektowany w taki sposób, aby nie dopuszczać do wnętrza nadmiernej ilości promieni słonecznych. Z kolei na wspomnianych już kielichach mają powstać małe ogródki, w których rosnąć będą gatunki roślin charakterystyczne dla klimatu regionu.

Budynek uniwersytetu jest pierwszym projektem Heatherwick Studio, który zrealizowany zostanie w Ameryce Południowej. Prace budowlane rozpoczną się w 2025 r.

źródło: Heatherwick Studio

Czytaj też: Elewacja | Ciekawostki | Edukacja | Szkoła | whiteMAD na Instagramie