Ząbkowska 23/25

Praskie kontrasty: XIX-wieczna zabudowa wchłonięta przez współczesną inwestycję

Wielorodzinny budynek mieszkalny “Kolonii Ząbkowska” pod adresem ul. Ząbkowska 23/25 na Starej Pradze w Warszawie powstał na przełomie wieków. Wówczas na tym obszarze wciąż istniały XIX-wieczne parterowe zabudowania, przypominające o historii okolicy. Pierwotny projekt zakładał ich wyburzenie, na co nie zgadzali się działacze Zespołu Opiekunów Kulturowego Dziedzictwa Warszawy. Finalnie przyjęto kompromis: fasady historycznej zabudowy odtworzono i wkomponowano w nowy obiekt.

Pięciopiętrowy budynek ze 138 lokalami mieszkalnymi zbudowano w latach 1998-2000 wg projektu Tadeusza Szumlewicza z Autorskiej Pracowni Architektury WADECO. Pod koniec lat 90. na odcinku Ząbkowskiej od ulicy Brzeskiej do Markowskiej stały parterowe obiekty o numerach 15a i 17 oraz piętrowa kamieniczka nr 21.


Przyjęty przez władze dzielnicy pierwotny projekt zakładał wyburzenie tych obiektów, na co przez wiele lat nie zgadzali się działacze Zespołu Opiekunów Kulturowego Dziedzictwa Warszawy. Opracowany po kilku miesiącach kompromis przewidywał rozbiórkę trzech nieruchomości o numerach 15a,17 i 21 oraz ponowne ich odtworzenie w fasadzie nowego budynku.

Praskie kontrasty

Udało się przywrócić rozebraną jeszcze w latach 60. XX wieku fasadę budynku o adresie Ząbkowska 19, bliźniaczą do numeru 17. Podczas prac odtworzona historyczna zabudowa została ujednolicona. Nad kameralną dawniej okolicą wyrosły ogromne bloki, które zdominowały krajobraz. W oczy rzucają się współczesne tynki fasad “XIX-wiecznych” obiektów, a za frontem kamieniczki o numerze 21 dostrzec można ahistoryczną kontynuację budynku. Jedynym autentycznym elementem zdaje się być kuta balustrada balkonu. Cieszy natomiast fakt, iż podczas realizacji inwestycji wzięto pod uwagę dawną zabudowę i jej ślady są widoczne do dziś, choć w sztucznej i karykaturalnej formie.

Co myślisz o tej inwestycji?

View Results

Loading ... Loading ...

Źródło: twoja-praga.pl

Czytaj też: Architektura w Polsce | Elewacja | Osiedle | Blok | Warszawa

Temat: Ząbkowska 23/25: dawna zabudowa a współczesna inwestycja