Zabytkowy wrocławski klasztor zamieni się w hotel. To kolejna inwestycja od grupy Arche

Hotel Arche Klasztor Wrocław – pod taka nazwą funkcjonował będzie kolejny obiekt należący do grupy Arche. Najnowsza inwestycja to zaadaptowany na nowo wrocławski klasztor przy al. Kasprowicza 64-66 na wrocławskich Karłowicach. Otwarcie hotelu nastąpić ma w czerwcu 2024 roku.

Grupa Arche oferuje w swojej nowej inwestycji pokoje hotelowe w systemie condo o metrażach od 16 do 50 metrów kwadratowych. Inwestycja składa się z trzykondygnacyjnego gmachu, w którym mieściło się będzie około 85 pokoi, natomiast pozostałe 40 apartamentów powstanie w dwóch osobnych budynkach zabytkowych. Na terenie przyklasztornego parku w miejsce zabudowań gospodarczych powstaną również małe budynki mieszkalne. Inwestycja zakłada ponadto renowację wewnętrznego parku o powierzchni 4,5 ha.

Zabytkowy wrocławski klasztor po zamianie w hotel. Fot. arche.pl


Historia ceglanego gmachu sięga końca XIX wieku. Został zbudowany w latach 1896-1898 według projektu Josepha Ebersa. W budynku mieściło się żeńskie liceum i pensjonat m.in. uczennic szkoły prowadzonej przez zakon urszulanek. Było to także miejsce wypoczynkowe i rekreacyjne. Przy gmachu założono park i cmentarz dla zakonnic, które zajmowały się tam ogrodnictwem. W 1907 roku do obiektu dostawiono Dom św. Józefa, a w XX-leciu międzywojennym kolejne budynki, w których urządzono szkołę średnią dla kobiet, internat i przedszkole. W czasie II wojny światowej w kompleksie urządzono szpital wojskowy, a później na krótko szkołę podstawową. Część budynku głównego zwrócono Kościołowi w 1957 roku. Cmentarz zlikwidowano w roku 2008.

Fot. arche.pl

Teraz neogotyckie, zabytkowe obiekty zyskają nowe życie i funkcje. Ich elewacje zostaną pieczołowicie odrestaurowane, a wnętrza – z poszanowaniem zabytkowego charakteru – dostosowane do nowych funkcji. Zachowało się w nich wiele elementów z czasów świetności kompleksu, i choć są nadgryzione zębem czasu, nie opuszczą poklasztornych murów. Na większości korytarzy są przepiękne mozaiki, a na podłodze oryginalne płytki ceramiczne. Zachowało się ponadto dużo elementów stolarki okiennej czy drzwiowej, którą inwestor także chce wyeksponować.

Posesja z zabytkowymi zabudowaniami jest własnością Arche od 2016 roku. Deweloper kupił nieruchomość za niecałe 13 milionów złotych od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Cztery lata wcześniej wyprowadził się stamtąd szpital dziecięcy – Dolnośląskie Centrum Pediatryczne im. Janusza Korczaka.

Źródło: arche.pl, wroclaw.pl, urbanity.pl

Czytaj też: Architektura | Hotel | Metamorfoza | Renowacja | Architektura sakralna | Wrocław