Zaprojektowali leśny ogród. Zdobi dom pod Warszawą

Leśny ogród to projekt, który przygotowała pracownia out.FORM. Pierwsze prace projektowe rozpoczęli już w 2021 r., a realizacja ogrodu została zakończona w 2023 r. Jest to współczesny ogród przy nowoczesnej stodole gdzie harmonijnie połączono naturalną dzikość otaczającej przyrody z nowoczesnym designem i funkcjonalnością domu.

Pracując nad projektem ogrodu architekci ściśle nawiązali do architektury domu. Budynek tworzą dwie bryły połączone łącznikiem. Chcąc osiągnąć zakładany efekt wykorzystali materiały, które widać na elewacji. Ogród został zaprojektowany z myślą o maksymalnym wyeksponowaniu widoków z wnętrza domu. Duże, panoramiczne okna, sięgające od podłogi do sufitu otwierają przestrzeń domu na zewnątrz, nie tylko umożliwiając obserwację otaczającej przyrody, ale również integrując las z wnętrzem.

Poprzez zastosowanie ażurowego ogrodzenia udało nam się uzyskać pożądany efekt połączenia prywatnego ogrodu z otaczającym lasem. Klientowi zależało na nieoddzielaniu się wysokim murem od otoczenia – mówią projektanci.

Układ ogrodu jest prosty i czytelny z wyraźnie zaznaczoną częścią frontową od przodu oraz częścią prywatną – wypoczynkową z tyłu domu. To właśnie z tyłu znajdują się dwa tarasy, które stanowią naturalne przedłużenie przestrzeni salonu oraz gabinetu. Zadaszenie nad tarasem ma minimalistyczną formę i zostało skomponowane z istniejącym drzewem. Wymusiło to zaprojektowanie otwarcia w dachu w taki sposób, aby nie było potrzeby usuwania rosnącej w tym miejscu sosny. Beton na tarasie o jednolitej powierzchni dodaje całemu założeniu surowego i nowoczesnego wyglądu a drewniany taras po wyjściu z salonu przytulnego charakteru.

Dodatkowym miejscem wypoczynku, który został zaprojektowany jest niewielki pawilon ogrodowy w nowoczesnej formie, który z klimatycznym oświetleniem tworzy efektowną i przyjemną przestrzeń, zarówno w dzień, jak i w nocy. W ogrodzie znajdują się różnorodne gatunki roślin, zarówno zimozielone krzewy jak i kwitnące byliny. Szkielet ogrodu stanowią wielopniowe formy krzewów, które mają efektowną i malowniczą strukturę pni. Zwiewne trawy ozdobne, paprocie oraz byliny o lekkim pokroju nadają ogrodowi lekkość i subtelność.

Daria i Tomek z pracowni out.FORM

_

O pracowni:

out.FORM to pracownia założona z pasji przede wszystkich do ludzi. Celem projektantów jest podwyższanie standardów i jakości życia. Są przekonani, że jakość życia ma odzwierciedlenie w przestrzeni, w której przebywają. Uważają, że prawdziwy design rodzi się w momencie znalezienia równowagi między estetyką a praktycznością. Prywatnie Daria i Tomek są małżeństwem, zawodowo zespół tworzą architekt i architekt krajobrazu. – Zajmujemy się projektowaniem szeroko rozumianej przestrzeni. W zakres naszych usług wchodzą głównie kompleksowe projekty współczesnych ogrodów. Dodatkowo projektujemy ogrodzenie, elewacje domu czy też elementy małej architektury – mówią o sobie architekci.

fot. Tom Kurek

Czytaj też: Zieleń | Dom jednorodzinny | Place, Skwery, Parki  | Okna | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie