Zbudowali go na trójkątnej działce. Dom w Palędziu pod Poznaniem

Dom w Palędziu pod Poznaniem zaprojektowali architekci z pracowni RBA Architekci. To nowoczesny budynek z klasycznym, dwuspadowym dachem. Jego kształt jest efektem ograniczeń, jakie stwarza działka. Jednak architektom udało się tu zmieścić wszystkie funkcje, o jakich marzyli inwestorzy.

Architekci osadzili budynek w północnym narożniku działki, w ten sposób w południowej części powstało miejsce dla stworzenia sporej wielkości ogrodu. Ten zabieg pozwolił na optymalizację względem stron świata. Garaż, pomieszczenia gospodarcze oraz główna sypialnia na piętrze znajdują się od północy, natomiast część dzienna została otwarta na południe i południowy zachód. Wypoczywając w salonie mieszkańcy mogą podziwiać zachody słońca. Pokoje dzieci umieszczone zostały od południowo-wschodniej strony.

Filiżanka kawy na tarasie? Tutaj to sama przyjemność! Taras został zaprojektowany w taki sposób, by otulać budynek z dwóch stron. W ten sposób część tarasu została przesłonięta bryłą budynku i oddziela mieszkańców od ulicy.

W sumie powierzchnia budynku wynosi 255 m kw. Wizualnie architekci podzielili ją na dwie części. Pierwsza stanowi białą bryłę parteru i postawione na nim piętro pokryte blachą na rąbek stojący. Górna bryłą jest nieco przesunięta względem parteru i stanowi na pewnym odcinku zadaszenie tarasu.

Dom w Palędziu został zaprojektowany dla czteroosobowej rodziny. Każdy z domowników miał mieć tutaj swoje miejsce, a dodatkowo miał powstać pokój dla gości oraz strefa do pracy.


Na parterze, co nie jest niespodzianką, zlokalizowano strefę dzienną: salon tworzący jedną przestrzeń z bawialnią oraz kuchnię z jadalnią. Salon, kuchnia oraz jadalnia otwierają się na częściowo zadaszony taras. Ponadto na parterze znalazły się: niewielki pokój gościnny, przedsionek, łazienka oraz duży garaż.

Piętro jest dosyć klasyczne: powstały tu trzy sypialnie. Pierwsza jest główna i ma własną łazienkę i garderobę. Kolejne to sypialnie dzieci. Dodatkowo na piętrze powstała łazienka, pralnia i wspomniane już miejsce do pracy. To ostatnie zaaranżowane zostało na przeszklonej antresoli z wglądem na salon.

_

RBA Architekci to pracownia, którą założył Radosław Byczkowski. Pracownię tworzy zespół architektów i inżynierów, którzy zajmują się projektowaniem domów jednorodzinnych, budynków handlowych i usługowych, ale też obiektów przemysłowych i wnętrz. Radosław Byczkowski jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej z 2008 r. Dziś na swoim koncie ma kilkadziesiąt projektów budynków mieszkalnych, handlowo-usługowych i wnętrz.

zdjęcia: www.fotografy.eu

projekt: Radosław Byczkowski – RBA Architekci

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Elewacja | Minimalizm | Poznań | Architektura w Polsce | whiteMAD na Instagramie