Zbudowane na zboczu. Dwa letniskowe domki tuż przy plaży

Kto z nas nie marzy o domku zbudowanym w pięknej scenerii? Letniskowe domki zaprojektowali architekci z pracowni Croxatto & Opazo, znajdują się w miejscowośći Matanzas w Chile.

Właściciele budynków mieszkają w Santiago. Dojazd na wybrzeże zajmuje im samochodem około dwóch i pół godziny. Domki letniskowe zbudowano 80 metrów nad poziomem morza, na wzgórzu Lagunilla.

Matanzas to popularny wśród fanów windsurfingu i kitesurfingu ośrodek nad Oceanem Spokojnym. Panują tu idealne warunki do uprawiania wodnych sportów.

Pierwszy z domków ma powierzchnię 20 m kw., drugi jest nieco większy, jego powierzchnia to 25 m kw. Domy zbudowano na specjalnej platformie, dzięki czemu mogą utrzymać się stabilnie na stromym zboczu. W środku powstało wszystko, co niezbędne do wygodnego odpoczynku. Budynki mają sypialnie, części dzienne i łazienki. Jadalnia, łazienka i kuchnia powstały na parterze, ich przedłużeniem jest sporej wielkości taras, z którego można korzystać niemal cały rok.


Projektując budynki architekci przewidzieli liczne schowki. W ten sposób zyskali więcej miejsca do przechowywania. Ściany budynków od zachodniej strony są mocno przeszklone. Przez panoramiczne okna doskonale widać plażę i bezkres oceanu.

W obu domkach główne sypialnie umieszczono na górnych poziomach. Można się do nich dostać po drabinach. Dzięki antresoli projektanci uwolnili przestrzeń nad strefą dzienną, która ma podwójną wysokość. Domki zbudowano z drewna przy użyciu impregnowanej, suszonej sosny. Zewnętrzną okładzinę drewnianą wykonano z odzyskanych podkładów dębowych.

Czytaj też: Domek letniskowy | Podróże | Drewno | whiteMAD na Instagramie

fot. Cristobal Palma, źródło: Croxatto & Opazo