Zbudowany wg. projektu tzw. „Tygrysów”. Budynek przy ul. Chopina w Warszawie będzie wyremontowany

Monumentalny budynek przy ulicy Chopina zaprojektowany został w duchu socrealizmu. Do dziś zachowała się jego oryginalna elewacja. Teraz gmach zostanie wyremontowany, by przywrócić mu dawny blask.

Miasto Warszawa na remont budynku przeznaczy niemal ćwierć miliona zł. To gmach zbudowany w latach 1949-55 jako element budowanej “dzielnicy ministerialnej”. Obecnie jest częścią chronionego zespołu budowalnego przylegającego do skweru Batalionu AK „Ruczaj”. Zespół tworzą trzy budynki mieszkalne zaprojektowane w duchu socrealizmu przez tzw. „Tygrysów”, czyli trzech architektów: Wacława Kłyszewskiego, Jerzego Mokszyńskiego i Eugeniusza Wierzbickiego, którzy zasłynęli między innymi prestiżową realizacją warszawskiego Domu Partii.

Co wyróżnia budynek przy ulicy Chopina? Charakterystycznym elementem jest monumentalna forma nawiązująca do klasycystycznych kamienicy wielkomiejskich. Przyziemie wyodrębniono głębokim boniowaniem, środek fasady został zaakcentowany płytkim ryzalitem zwieńczonym tympanonem z płaskorzeźbionym ornamentem w formie wici roślinnej. Do centralnie usytuowanego wejścia prowadzą schody z obu stron szerokiego podestu. Jest on licowany piaskowcem i ozdobiony masywną, tralkową balustradą. Od momentu powstania budynek nie był poddawany modernizacjom wpływającym na jego formę.


Z biegiem lat na skutek działania wilgoci i zanieczyszczeń miejskich tynki, gzymsy i okładzina kamienna cokołu uległy zniszczeniu. Konieczna jest naprawa tynków i renowacja elementów kamiennych na elewacjach – czytamy w komunikacie miejskiego konserwatora zabytków.

Kilka lat temu podobny remont przeszedł sąsiedni budynek przy ul. Chopina 5A, połączony arkadowym łącznikiem prowadzącym na wspólne podwórze. Oba domy stanowią jednolity zespół. Dzięki temu, po zakończeniu prac, będziemy mogli podziwiać wyremontowaną, całą pierzeję ulicy Chopina od Dolinki Szwajcarskiej do ulicy Mokotowskiej.

źródło: UM Warszawa

Czytaj też: Zabytek | Warszawa | Detal | Elewacja | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły