Zielone ekrany akustyczne w Toruniu

Zielone ekrany akustyczne. Tak Toruń zazielenił Trasę Prezydenta Raczkiewicza!

Zielone ekrany akustyczne to nie tylko sposób na odgrodzenie mieszkańców od hałasu i pyłów pochodzących z ruchu drogowego. To również szansa na pozyskanie dodatkowej przestrzeni po zieleń, która jest dodatkową barierą ochronną, wzbogaca estetykę miasta, a także poprawia bioróżnorodność. Wielkie brawa dla Torunia, który od miesięcy stara się wprowadzać zieleń w mieście. Przykładem jest zazielenienie Trasy Prezydenta Władysława Raczkiewicza, która teraz  zachwyca bujną zielenią. 

Wzdłuż Trasy Prezydenta Władysława Raczkiewicza, czyli tzw. „średnicówki” rośnie około 700 drzew, blisko 600 pnączy, a także tysiące krzewów i traw ozdobnych. Nasadzenia trwały etapami, a w rezultacie osiągnięto efekt zielonego szlaku, przy którym znajdują się także chodnik i droga rowerowa, chętnie uczęszczane przez torunian.

Podczas pierwszego i drugiego etapu budowy “średnicówki” (2014-2015) na odcinku Szosa Chełmińska – ul. M. Skłodowskiej-Curie posadzono łącznie 306 drzew, ponad 12 tys. krzewów i ponad 4 tys. traw ozdobnych. Dziś są to już dorodne egzemplarze. Dodatkowo 340 drzew pojawiło się jako nasadzenia zastępcze w związku z rozbudową szpitala wojewódzkiego. Wśród gatunków drzew dominują: klony polne i pospolite, leszczyny tureckie, graby pospolite, lipy drobnolistne i srebrzyste, głogi jednoszyjkowe, śliwy wiśniowe, robinie akacjowe i białe, a  wśród krzewów –  tawuły japońskie, berberysy Thunberga i pęcherznice kalinolistne o czerwonych liściach. Na terenach przylegających do ekranów akustycznych przy trasie rosną świerki syberyjskie, jesiony wyniosłe i klony pospolite, jarząby szwedzkie.

Bujnie rosną pnącza na ekranach akustycznych. Atrakcyjnie wyglądają, ale też chłoną zanieczyszczenia i tłumią hałas. Są to m.in. popularne i odporne winobluszcze pięciolistkowe i trójklapowe, wiciokrzewy, ale także hortensje pnące, rdestówka Aubera, dławisz, powojniki, glicynie, róże pnące. Jak wam się podobają Zielone ekrany akustyczne, które znajdują się w Toruniu?

źródło: UM Toruń / https://www.torun.pl 
zdjęcia: Agnieszka Bielecka / UM Toruń /https://www.torun.pl 

Czytaj też: Architektura w Polsce | Ekologia | Zieleń | Łąki kwietne  | whiteMAD na Instagramie  | Toruń