Urząd Miasta Łodzi chwali się budynkami, które zdobią pnącze rośliny. To zielone ściany swoje piękno pokazują zwłaszcza jesienią, kiedy liście zaczynają zmieniać kolor. Tworzenie takich ścian ma wiele zalet.
Z końcem lata miasto Łódź poinformowało, że rusza z akcją zazieleniania budynków w centrum. Posadzono wtedy rośliny, które stopniowo będą oplatać budynki. O tym, że warto to robić świadczą inne już miejsca w mieście, w których budynki są od lat pokryte pnącymi roślinami.
Oprócz kwestii wizualnej, rośliny na elewacji pomagają chłodzić ściany w upalne dni, obniżają temperaturę otoczenia i oczyszczają powietrze. Takie ściany pozytywnie wpływają też na akustykę, co ma znaczenie w hałaśliwym centrum miasta. Obecność pnących roślin często maskuje elewacje, których wygląd pozostawia wiele do życzenia.
Zielone ściany pozytywnie wpływają na bioróżnorodność. Odpowiednio dobrane gatunki tworzą ekosystem w zurbanizowanym środowisku.
W Łodzi już na początku 2022 roku mogliśmy oglądać nową, zieloną ścianę przedszkola przy al. Kościuszki 81. Do ozdobienia ściany wykorzystano specjalny stelaż.
Ta jedna zielona ściana to tylko początek długofalowych planów. Liczymy, że kiedy mieszkańcy i przedsiębiorcy zobaczą, jak to wygląda, i że wbrew pogłoskom, wcale nie niszczy budynków, pójdą za przykładem – mówił wtedy Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu.
Co ciekawe, pierwszą zieloną ścianę w 1938 roku zaprojektował Stanley Hart White z Uniwersytetu w Illinois w Stanach Zjednoczonych. Wcześniej uchodziły one za element dekoracyjny, dzięki Stanleyowi zaczęliśmy dostrzegać ich inne możliwości. Ścianę swojego projektu określił mianem “Botanical Bricks”, jak wtedy pisał, to pomysł, który “ma duże możliwości dla takich wydarzeń jak światowe targi, podwórka miejskie, ogrody wewnętrzne i inne projekty”.
źródło: UM Łódź, www.łódź.pl
Czytaj też: Łódź | Elewacja | Zieleń | Place, Skwery, Parki | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie