Zużywa mniej energii, niż produkuje. Ekologiczny budynek w Mysłowicach

Jest wyjątkowy. Ekologiczny budynek zbudowano w Mysłowicach w zaledwie cztery miesiące. Było to możliwe dzięki zastosowaniu modułów. Na plac budowy przyjeżdżały gotowe pomieszczenia, które następnie montowano na kolejnych kondygnacjach. Innowacyjna konstrukcja to efekt współpracy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju z firmą DMDmodular oraz Politechniką Krakowską.

Budownictwo modułowe najczęściej kojarzy się z wykorzystaniem kontenerów, które zestawione razem pozwalają stworzyć większe konstrukcje. Tym razem jest inaczej. Inżynierom udało się opracować konstrukcję, która na pierwszy rzut oka niczym nie różni się od deweloperskich realizacji mieszkaniowych. Gmach ma prostą i nowoczesną formę. Jego białą elewację przełamują drewniane oprawy stolarki okiennej, czarna konstrukcja balkonów oraz panele fotowoltaiczne. Wszystko, czego oczekujemy od nowoczesnego budownictwa. W budynku nie będzie jednak mógł mieszkać każdy.

Jest to budynek komunalny i będzie działać tak jak wszystkie budynki komunalne w mieście. Jego zarządcą jest Miejski Zarząd Gospodarki Komunalnej, dlatego mieszkania nie będą sprzedawane – powiedział Dariusz Wójtowicz prezydent Mysłowic.

Budynek powstał jako społeczny budynek wielorodzinny. Wyróżnia go unikalna konstrukcja, która bazuje na wykorzystaniu modułów oraz proekologiczne rozwiązania technologiczne, które ograniczą zużycie energii elektrycznej, a mieszkańcom pozwolą na oszczędzanie na rachunkach. Inwestycję zrealizowano wspólnie z Miejskim Zarządem Gospodarki Komunalnej w Mysłowicach, które powiększy swoje zasoby o 29 wykończonych mieszkań.

Budynek znajduje się przy ulicy Karola Miarki w Mysłowicach. W sumie powstał z wykorzystaniem 56 modułów, zbudowanych w fabryce. Inżynierowie DMDmodular zaprojektowali poszczególne pomieszczenia, od najniższej kondygnacji aż po sufit. Wykorzystanie modułów wpłynęło na tempo prac. Tak zaprojektowany budynek pozwala zaoszczędzić 30-50 proc. czasu na budowę, w porównaniu do tradycyjnych metod wznoszenia budynków. Prace budowlane w Mysłowicach trwały zaledwie cztery miesiące.

W fabryce DMDmodular powstały wykończone i wyposażone moduły, które na plac budowy przyjechały wyposażone już w stolarkę drzwiową i okienną, instalacje wewnętrzne, wykończone podłogi, sufity i z wyposażonymi łazienkami i kuchniami. Przyszli lokatorzy będą musieli tylko przywieźć swoje osobiste przedmioty i już mogą zacząć mieszkać. Dostępne tu lokale mają od 48,73 m kw. do 68,21 m kw. Dwa mieszkania zaprojektowano tak, by mogły w nich mieszkać osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich.


Projekt zrealizowało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach przedsięwzięcia “Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo”, przy wsparciu finansowym ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój. Prace nad tym projektem rozpoczęły się już w 2020 roku, a jego głównym celem było opracowanie ekologicznych technologii budowy szybkich w realizacji i tanich w utrzymaniu obiektów mieszkalnych. To ważne zwłaszcza w dobie niedostatecznej liczby dostępnych na rynku mieszkań oraz ich rosnących cen. Nowy budynek w Mysłowicach jest więc modelowym przykładem, który może przyczynić się do rozwiązania problemów mieszkaniowych w Polsce.

Budynek przy ulicy Karola Miarki zasilany jest z odnawialnych źródeł energii poprzez gruntową pompę ciepła, kolektory solarne i panele fotowoltaiczne. Te ostatnie znalazły się na dachu, południowej ścianie i wkrótce pojawią się też w formie zadaszenia miejsc parkingowych. Dodatkowo budynek wyposażony jest w instalacje oczyszczania ścieków i odzysk wody szarej, jak również instalacje wykorzystania wody deszczowej. Tak zebrana woda będzie wykorzystywana do podlewania zieleni wokół budynku. Dodatkowo gmach wyposażono w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, instalację ogrzewania i chłodzenia oraz system sterowania komfortem cieplnym. Ciekawostką jest fakt, że nowy budynek powstał z wykorzystaniem materiałów budowlanych pochodzących z recyklingu. W całej realizacji materiałów budowlanych z recyklingu jest aż 32,65 proc.

Opracowany w innowacyjnej technologii modułów 3D budynek będzie produkował z odnawialnych źródeł więcej energii niż zużywa na wszystkie potrzeby mieszkańców – mówi Wojciech Racięcki, dyrektor Działu Rozwoju Innowacyjnych Metod Zarządzania Programami w NCBR.

Jak proekologiczne założenia przekładają się na praktykę? Koszt budowy budynku w stanie deweloperskim wynosi 8 800 zł brutto za m kw. Z wykończeniem ta kwota wynosi 12 650 zł brutto za m kw. Zakładając budowę seryjną w przyszłości, szacowane kwoty są podobnie. W całym projekcie dobrano panele fotowoltaiczne w taki sposób, aby budynek generował więcej energii niż jej zużywa. Wyprodukowana energia magazynowana jest w magazynie energii.

Przedsięwzięcie “Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo” ma trzy odsłony. W ramach zadania zaprojektowano trzy kategorie budynków obejmujących strumienie: społeczne, senioralne i jednorodzinne. Budynek jednorodzinny powstał we Włocławku, a budynek społeczny w Mysłowicach. Wszystkie mają być wzorcowymi modelami proekologicznego budownictwa, które odpowiada na problemy współczesnego świata.

Przedsięwzięcie „Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo” realizowane jest w ramach projektu pozakonkursowego pn. Podniesienie poziomu innowacyjności gospodarki poprzez realizację przedsięwzięć badawczych w trybie innowacyjnych zamówień publicznych w celu wsparcia realizacji strategii Europejskiego Zielonego Ładu w ramach poddziałania 4.1.3 Innowacyjne metody zarządzania badaniami Programu Inteligentny Rozwój. Przedsięwzięcie finansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

źródło: NCBR

Czytaj też: Blok | Mieszkanie | Ekologia | Ciekawostki | Architektura w Polsce | whiteMAD na Instagramie

Artykuł sponsorowany.