46-metrowe mieszkanie na Bielanach wg. projektu Tulumi Interiors

Nasycony granat jest motywem przewodnim tego niewielkiego 46-metrowego mieszkania, zlokalizowanego na warszawskich Bielanach. Swą intensywną barwą wzbogaca wnętrze pełne sztukaterii i frezów, dekoracyjnego złota, miękkich welwetowych wykończeń oraz stonowanych odcieni. Granat dostrzegamy w każdym pomieszczeniu: od zabudowy w holu, poprzez narożnik i tapetę w salonie, aż po dodatki w sypialni i łazience. Marzeniem właścicieli mieszkania było ponadczasowe, eleganckie wnętrze z funkcjonalnym zagospodarowaniem każdego metra. I właśnie zachowanie równowagi między klasycznymi elementami, nowoczesnymi rozwiązaniami, a dekoracyjnymi dodatkami stanowiło klucz do zadowolenia klientów i sukcesu tej realizacji. Wnętrza zaprojektowała Florentyna Paszko-Karczewska, założycielka Tulumi Interiors, zdjęcia wykonał Paweł Biedrzycki z pracowni Kąty Proste. 

Tuż po przekroczeniu progu mieszkania, roztacza się widok na elegancką strefę dzienną. Ciekawy, a nawet zaskakujący efekt daje lustro w ramie ze sztukaterii, w którym odbija się dekoracyjna tapeta. Takie połączenie tworzy iluzję przejścia do kolejnego, tajemniczego pomieszczenia. Wyjątkowy wzór tapety w odcieniach złota i granatu kontrastuje z jasnym kolorem ścian oraz mebli w salonie. Zabudowa kuchenna w stonowanym beżu, delikatnie wtapia się w przestrzeń salonu, będąc jego spójną częścią. Właścicielom mieszkania zależało na tym, aby kuchnia nie miała mocno roboczego charakteru, a największym marzeniem jeśli chodzi o jej wyposażenie był zlewozmywak w kolorze złota. Strefa dzienna miała być głównie miejscem spotkań i relaksu po intensywnym dniu pracy mieszkańców.

Złote dodatki, występujące we wszystkich pomieszczeniach, dopełniają dekoracyjny efekt wnętrza. W zestawieniu ze wzorem marmuru, podłogą w jodłę klasyczną czy też stonowaną paletą barw, stanowią niezwykle stylowe i eleganckie połączenie. Równie ważnym elementem, pojawiającym się we wszystkich pomieszczeniach, są sztukaterie. Listwy ścienne i sufitowe tworzą efektowną oprawę wnętrza, co nadaje mu niepowtarzalnego charakteru. Dla jeszcze większego podkreślenia tego efektu, w salonie oraz sypialni zastosowane zostały złote listwy, wpisane w geometrię sztukaterii. Dekoracyjna sztukateria ścienna została wykorzystana również jako rama dla luster, które odbijając światło rozświetlają i powiększają optycznie przestrzeń.

Florentyna Paszko-Karczewska, założycielka Tulumi Interiors

Jednym z kluczowych aspektów aranżacji była dbałość o funkcjonalne rozwiązania oraz najlepsze wykorzystanie przestrzeni. Ze względu na fakt, że mieszkanie oparte jest na planie wielokąta, dodatkowym utrudnieniem okazały się ukośne ściany w sypialni i łazience. Dbając o wygodę mieszkańców, już w samej strefie wejściowej wprowadzono szereg funkcjonalnych, a równocześnie estetycznych rozwiązań. Pojawia się więc elegancka granatowa zabudowa, która w nieoczywisty sposób łączy kilka wygodnych funkcji: przestrzeń gospodarczą, konsolę oraz szafę na obuwie. Dodatkowo dostęp do niej mamy również od strony sypialni, gdzie zaprojektowana została szafka na dokumenty przy miejscu do pracy. W celu wygodniejszego zaplanowania przestrzeni została przearanżowana również łazienka, a w holu zaprojektowano szafę, która sprytnie ukryła pralkę i suszarkę.

Jasna, przestronna łazienka jest klasycznym połączeniem wzoru marmuru z eleganckim beżem i złotymi dodatkami. Dzięki przeniesieniu pralki do szafy w holu, klienci zyskali miejsce na reprezentacyjną zabudowę z umywalką. Przed lustrem zawisła efektowna, okrągła lampa, która przykuwa wzrok każdego gościa.

W sypialni panuje atmosfera wypoczynku w ekskluzywnym wydaniu. Sztukateria, ozdobne listwy, złote dodatki w formie lamp, uchwytów czy detali w ramkach gniazd: to wszystko buduje ten wyjątkowy efekt. Ponownie zastosowane zostały lustra, tym razem na frontach szafy, naprzeciw okien. Dzięki temu zabiegowi podkreślono stylowy charakter sypialni, a przy tym odwrócono uwagę od nietypowego układu ścian. Zadbano również o wygodne miejsce do pracy – prosty, acz elegancki kącik jest idealną przestrzenią na (tak dziś popularny) home office.

projekt: Tulumi Interiors / Florentyna Paszko-Karczewska  / www.tulumi.pl
zdjęcia: Kąty Proste / Paweł Biedrzycki   / www.katyproste.pl 

Czytaj też: Architektura w Polsce | Eklektyzm | Wnętrza | Mieszkanie | Architektura | Apartament | whiteMAD na Instagramie