Alejka spacerowa w parku. Tak przestrzeń publiczną urządzają nasi sąsiedzi

Park Wspomnień znajduje się w mieście Aš w Czechach. Powstała tam atrakcyjna alejka spacerowa do przebywania wśród zieleni. Projekt przygotowali architekci z pracowni SOA architekti i Ateliér KONCEPT. Projektanci tak wytyczyli ścieżki, aby ograniczyć ilość betonowej powierzchni i zespolić infrastrukturę z przyrodą.

Aš to liczące około 13 tys. mieszkańców miasto w zachodnich Czechach, jest najdalej na zachód położonym miastem w tym kraju. Na terenie miasta znajduje się Park Wspomnień. To miejsce, które umożliwia odkrywanie historii miasta i wykorzystuje do tego nowoczesną technologię. Park Wspomnień został zaprojektowany w taki sposób, aby mogli z niego korzystać użytkownicy aplikacji mobilnej Time Trip, która oferuje zwiedzającym wgląd w przeszłość miasta i dostarcza informacje w postaci interaktywnych punktów zamieszczonych na mapie parku.

Projektując spacerowe alejki architekci zaproponowali stworzenie stopniowego przejścia od zurbanizowanej przestrzeni parkowej wokół placu Goethego do parku leśnego położonego przy ulicy Okružní. W ten sposób powstała architektoniczna kompozycja, która stopniowo ustępuje przyrodzie.

Jednym z punktów wspomnień w parku jest przypomnienie historii starego cmentarza, który został zniszczony w latach 70. XX wieku.

Utrata wartości kulturowych i historycznych podczas tego wydarzenia znajduje odzwierciedlenie w Parku Historycznym, gdzie stworzono pomnik w formie granitowego bloku – opisują autorzy projektu.


To płaski pomnik, który składa się z kolekcji kamiennych bloków o różnych rozmiarach ze specjalnymi zagłębieniami, w których można kłaść znicze. To również miejsce dla osób z Niemiec, którzy mogą w tym miejscu wspominać swoich przodków.

W ramach projektu przywrócono najstarszy kamienny most w mieście, który łączy starą i nową część cmentarza luterańskiego. Co ważne, prace w tym miejscu zostały poprzedzone badaniami archeologicznymi, podczas których odkryto stare groby, ludzkie szczątki i pozostałości budynków. Odkryte zabytkowe piwnice o długości kilkudziesięciu metrów staną się miejscem organizowania wydarzeń kulturalnych.

W ramach nowej infrastruktury zbudowano ścieżkę z kładką dla pieszych. Nietypowe połączenie konstrukcji stalowej i drewna pozwoliło stworzyć krętą strukturę, która biegnie pomiędzy drzewami, a wykorzystane materiały sprawiają, że całość dobrze wpisuje się w krajobraz miejsca. Architektura powstała dla człowieka jest tutaj tylko tłem przyrody. Ścieżka nie dotyka powierzchni historycznego cmentarza.

projekt: SOA architekti, Ateliér KONCEPT

zdjęcia: Alex Shoots Buildings, www.alexshootsbuildings.com

Czytaj też: Place, Skwery, Parki  | Meble miejskie | Czechy | Ciekawostki | Detal | whiteMAD na Instagramie