Architekt Moritz Landé na muralu w Ostrowie Wielkopolskim

Odsłonięty w Ostrowie Wielkopolskim mural upamiętnia dawnego mieszkańca. Moritz Landé był architektem i budowniczym nowej synagogi tym mieście. Mural ma przypominać o jego związku z miastem.

Moritz Landé pojawił się na ścianie budynku przy ulicy Raszkowskiej 17 w Ostrowie Wielkopolskim. To skromny, prosty mural wykonany ciemnoszarą farbą, którego autorami są Konrad „Mucha” Moszyński oraz Remigiusz Jurek.

Artyści wymalowali linearny portret. Pojawienie się muralu jest efektem obchodów 10. rocznicy powstania Ośrodka Badań nad Historią i Kulturą Żydów z Południowej Wielkopolski Uniwersytetu Wrocławskiego. Instytucja ta ma swoją siedzibę w ostrowskiej synagodze. Wykonanie projektu i realizacja muralu powierzona została artystom przez Ostrowskie Centrum Kultury.

Mural ma prostą formę. Ozdobił ścianę szczytową budynku mieszkalnego. Na gładkim, jasnym tle pojawił się wizerunek żydowskiego architekta, który spogląda w prawą stronę. Tuż obok zamieszczono informację tekstową o dawnym mieszkańcu. Opis wykonano w języku polskim oraz angielskim. Możemy dowiedzieć się z niego, że Moritz Lande urodził się w 1829 roku w Ostrowie żydowskiej rodzinie, która mieszkała tam od lat. Wskazano, że Moritz Lande był potomkiem pierwszego rabina ostrowskiego Jakoba Lande i budowniczym tamtejszej synagogi. Bohater dzieła zmarł w 1888 roku w Berlinie i został pochowany na cmentarzu w tamtejszej dzielnicy Weißensee.


Moritz Landé urodził się i wychował w Ostrowie Wielkopolskim. Początkowo kształcił się w tym mieście, a następnie kontynuował naukę we Wrocławiu. Zdobył wykształcenie architekta, a jego najsłynniejszym dziełem jest synagoga w Ostrowie, której budowa zakończyła się w 1860 roku. Kolejnym jego projektem jest dom jednorodzinny, który zaprojektował dla swojej rodziny w Berlinie. Jest też autorem projektu architektonicznego cmentarza w dzielnicy Weißensee, na którym został pochowany po swojej śmierci.

projekt: Konrad „Mucha” Moszyński

źródło: muchaDSGN

Czytaj też: Murale | Miasto | Elewacja | Sztuka | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie