Parking automatyczny Tylna Mariacka Fot. UMK

Automatyczny parking w Katowicach. Jest najnowocześniejszy w Polsce

Automatyczny parking znajduje się przy ulicy Tylnej Mariackiej w Katowicach. Jego budowa została zakończona i teraz przeprowadzane są testy. W kolejnym kroku parking zostanie udostępniony mieszkańcom.

Parking automatyczny w Katowicach jest pierwszą tego typu publiczną inwestycją w Polsce. Do pierwszego września będą trwać testy, które pozwolą sprawdzić, czy wszystko działa zgodnie z założeniem.

W testach uczestniczy kilkadziesiąt osób, które każdego dnia będą pisać raport wskazując na elementy, które można poprawić. Do testowania nowego parkingu zaproszono właścicieli lokali usługowych i hotelowych, które znajdują się przy ulicy Mariackiej.

Na powierzchni, gdzie zmieściłoby się nieco ponad 40 standardowych miejsc parkingowych, dzięki inwestycji będzie można pozostawić 240 pojazdów. Tym samym Katowice stają się pionierem jeśli chodzi o zagospodarowanie niedużej przestrzeni w mieście o gęstej zabudowie przy użyciu innowacyjnych technologii. Szacujemy, że w okolicach listopada parking będzie oddany na komercyjnych zasadach do użytku mieszkańcom – mówi Roman Buła, naczelnik wydziału budynków i dróg.

Będzie to najnowocześniejszy parking w Polsce. Składa się on z dwóch zespołów maszyn, które działają z wykorzystaniem inteligentnego systemu rotacyjnego i przechowywania pojazdów na specjalnych platformach. Pierwszy zestaw ma 67 metrów długości i dysponuje 12 modułami parkingowymi. Drugi ma długość 45 metrów i składa się z 8 modułów. Każdy moduł ma niezależny wjazd i wyjazd oraz 12 platform parkingowych. W sumie parkować może tu 240 pojazdów.

Automatyczne działanie parkingu jest zapewnione dzięki czujnikom optycznym, radarowym i sygnalizacji ostrzegawczej. Umożliwia to bezpieczne zaparkowanie samochodu na platformie.

Kierowca, który będzie chciał skorzystać z parkingu na ul. Tylnej Mariackiej, musi wjechać na specjalną platformę, a następnie opuścić pojazd i na ekranie sterowania potwierdzić, że samochód został ustawiony zgodnie z instrukcją. Maszyna już w sposób zupełnie zautomatyzowany przeniesie go na wyższy poziom. Odbiór samochodu wygląda analogicznie – po uiszczeniu opłaty  maszyna automatycznie sprowadzi platformę, na której pozostawiony został samochód, do poziomu umożliwiającego odbiór pojazdu przez kierowcę – wyjaśnia Agnieszka Dutkiewicz, zastępca dyrektora ds. budowy infrastruktury technicznej w Katowicach Inwestycjach S.A.

fot. KAW, źródło: UM Katowice

Póki co poprawne działanie parkingu będzie nadzorowane. Kierowcy będą mogli w każdej chwili połączyć się z pracownikiem odpowiedzialnym za zdalną obsługę i udzielenie pomocy. Parking automatyczny w Katowicach działa w oparciu o technologię o nazwie Grand Vertical Parking. Jej autorem jest działająca od 1984 roku polska firma GRAND.

Prototyp parkingu automatycznego od kilku lat służy pracownikom naszej firmy. Cieszymy się, że technologię udało się przenieść w przestrzeń publiczną miasta. Maszyny są wyposażone w szereg czujników i zabezpieczeń, które sprawiają, że korzystanie z nich jest bezpieczne dla samochodów i użytkowników. Wierzymy, że ta technologia posłuży wkrótce kolejnym miastom, które będą chciały efektywnie wykorzystywać nawet niewielkie przestrzenie wśród miejskiej zabudowy – mówi Andrzej Grygiel, prezes firmy GRAND.

W sumie realizacja parkingu kosztowała 23 mln zł. Ile będzie kosztować parkowanie tutaj? Jak donosi Gazeta Wyborcza godzina parkowania ma kosztować 12 zł. Co sprawia, że prawdopodobnie będzie to najdroższy parking w Katowicach.

Czytaj też: Katowice | Miasto | Ciekawostki | Motoryzacja | whiteMAD na Instagramie

źródło: katowice.eu