Będzie jak park. Centrum Zdrowia Matki Polki z nowym ogrodem

To miejsce, z którego będą mogli korzystać wszyscy pacjenci. Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi rusza z przebudową otaczającego budynek zielonego ogrodu. W ramach modernizacji powstanie atrakcyjna przestrzeń, którą będą otaczać stare drzewa.

Inwestycja w całości realizowana będzie z wykorzystaniem środków Funduszu Spójności. W ramach prac planowane jest wykonanie nowych nasadzeń, budowa ścieżek spacerowych i bieżni, remont schodów i murków, budowa pochylni dla osób z niepełnosprawnościami oraz stworzenie placu zabaw z siłownią.

Z nowej infrastruktury korzystać będą mogli pacjenci Instytutu, ale też pobliscy mieszkańcy. Zielona i przyjemna dla oczu przestrzeń ma korzystnie wpływać na stan ich zdrowia. W sumie zmodernizowanych zostanie 3,5 ha terenu. Prace pochłoną 10 mln zł, z czego największym kosztem jest budowa systemu nawadniania, który sprawi, że obsługa ogrodu będzie wygodna.

Plan zakłada zachowanie bioróżnorodności obszaru dzięki zachowaniu wielopiętrowych i wielogatunkowych założeń zieleni, tworzących dogodne i atrakcyjne warunki dla ptaków, owadów i drobnych ssaków a także ograniczeniu rozprzestrzeniania się gatunków inwazyjnych. Nowa zieleń ma też obniżyć intensywność hałasu.


Ogród, który znajduje się przy Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi wcześniej nie był remontowany. Prace budowlane już trwają, a ich zakończenie planowane jest na koniec tego roku. Latem tego roku realizowano prace związane z układaniem krawężników oraz podbudową pod ścieżki spacerowe. Montowano prefabrykowane ścianki oporowe i zbudowano schody.

źródło: Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki

Czytaj też: Place, Skwery, Parki  | Zieleń | Metamorfoza | Zieleń | whiteMAD na Instagramie