Będzie z drewna. Centrum przesiadkowe w Tuluzie

Ten projekt robi wrażenie. Centrum przesiadkowe w Tuluzie we Francji to kilkupoziomowy budynek, który zbudowany zostanie z drewna. Innowacyjną konstrukcję zaprojektowali architekci z duńskiej pracowni BIG we współpracy z biurem A+ Architecture.

Gmach będzie mieć powierzchnię 2800 m kw. i zbudowany zostanie tuż obok dworca głównego. Centrum przesiadkowe będzie służyć mieszkańcom, korzystać z niego będą osoby podróżujące pociągami, metrem i autobusami.

Projektując budynek architekci sięgnęli po drewno, chcą pokazać, że surowiec ten nie służy wyłącznie do budowania domów czy kameralnych biurowców. Centrum przesiadkowe to dynamiczna bryła, która powiększa swoją wysokość ku centralnej części działki – od jednego do siedmiu pięter. Dach budynku będzie spadzisty i zyska czerwony kolor. W ten sposób architekci chcieli nawiązać do konstrukcji hangarów kolejowych.

W najniższej części budynku powstanie hol. To przestrzeń o wysokości dwóch poziomów, a pasażerowie będą stąd mogli dostać się do metra i podziemnych peronów stacji kolejowej.


W głębszej części budynku powstaną przestrzenie handlowe i usługowe. Jeden z poziomów zaprojektowany został jako przestrzeń do organizowania wydarzeń. Najwyższe kondygnacje przeznaczone zostaną na biura. Dach budynku pokryty zostanie cegłą.

Architekci zaznaczają, że projektując budynek chcieli sięgnąć po proekologiczne rozwiązania. Drewno jest surowcem odnawialnym, gmach ma być wentylowany naturalnie, a na dachu zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne.

źródło: BIG (www.big.dk), A+ Architecture

Czytaj też: Drewno | Kolej | Francja | Ciekawostki | Modernizm | whiteMAD na Instagramie