fot. Bdx, wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 3.0

Niezwykłe budynki: brutalistyczny hotel Zlatibor w Serbii

Hotel Zlatibor znajduje się w mieście Užice w Serbii. To malowniczy zakątek kraju nad rzeką Đetinja w pobliżu granicy z Bośnią i Hercegowiną. Brutalistyczny gmach hotelu jest jedną z architektonicznych ikon miasta.

Hotel zbudowany został w 1981 r. z myślą o osobach, które przyjeżdżają tutaj ze względu na infrastrukturę do uprawiania sportów zimowych. Budynek zaprojektowała architektka Svetlana Radović, która postawiła na popularny w latach 70. styl brutalistyczny. Fani architektury dostrzegą w wyglądzie budynku elementy nawiązujące do modernistycznej architektury w Japonii. To dobry trop. Svetlana Radović miała okazję pracować w biurze architektonicznym Kishō Kurokawy, w którym powstały modernistyczne projekty kultowych budynków, takich jak Nakagin Capsule Tower, o którym pisaliśmy TUTAJ.

Hotel ma piętnaście pięter, a jego oficjalne otwarcie nastąpiło po trwającej pięć lat budowie 24 września 1981 r. W chwili otwarcia był to najnowocześniejszy hotel w Jugosławii. W środku powstało 148 pokoi, które były luksusowo wyposażone. Hotel Zlatibor swą nazwę zawdzięcza pobliskim górom Zlatibor.

Kształt budynku przywodzi na myśl olbrzymią rakietę, to za sprawą rozbudowanego przyziemia, które kaskadowo rozszerza się ku ulicy. Szara elewacja budynku została przedzielona pionowymi pasami, pomiędzy którymi znajdują się okna. Ich podłużny kształt potęguje dynamiczną formę. Gmach zdaje się jakby czekał, aż ktoś naciśnie przycisk “start”.

fot. ribashevina, flickr.com, licencja: CC BY-NC-SA 2.0

Dziś stan budynku pozostawia wiele do życzenia. Hotel wprawdzie funkcjonuje, organizowane są tam wesela i inne imprezy. Nocleg w standardowym dwuosobowym pokoju kosztuje około 300 zł.

źródło: architectuul.com

Czytaj też: Brutalizm | Modernizm | Hotel | Ciekawostki | Polecane | whiteMAD na Instagramie

Hotel Zlatibor

Hotel Zlatibor

fot. Bdx, wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 3.0
fot. Bjoertvedt, wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 4.0

Panorama miasta Užice, hotel Zlatibor widoczny jest po lewej stronie:

fot. Predrag Supurovic, wikimedia.org, licencja: CC BY 1.0