Cenne mozaiki ponownie ozdobią Szczeciński Dom Sportu

Szczeciński Dom Sportu powstanie obok dawnej siedziby. Stare mozaiki, które zdobiły wnętrze dawnej pływalni i hali sportowej ocaleją. Trwają prace, dzięki którym zostaną odnowione i ponownie wyeksponowane już w nowym miejscu.

Prace konserwatorskie trwają od połowy stycznia. Wymagają one jednak precyzyjnej pracy. Zabezpieczana jest ceramiczna mozaika z małego basenu oraz podobne dzieło, które znajduje się w holu wejściowym. Poszczególne elementy są demontowane, katalogowane i zabezpieczane. W przyszłości wrócą do wnętrza nowego już obiektu.

Podczas prac wykonywana jest pełna inwentaryzacja, pomiary i oznaczenie nawet najdrobniejszego elementu. Następnie zostaną zdezynfekowane, oczyszczone i naprawione. Mozaikę w strefie basenu dla dzieci zaprojektował Sławomir Lewiński, w przypadku mozaiki w basenowym holu autora nie udało się ustalić.

W przypadku sgraffito, które zostanie zabezpieczone na czas prac remontowych holu wejściowego, wykonano pomiary, jak i badania stratygraficzne, których celem było określenie pierwotnych warstw kolorystycznych. Wykonano także odcisk szaty graficznej tzw. negatyw, który będzie pomocny na etapie kolejnych prac, obejmujących m.in. czyszczenie czy naprawy wybranych elementów – informuje spółka Szczecińskie Inwestycje Miejskie.

O budowie Szczecińskiego Domu Sportu pisaliśmy w czerwcu 2023 r. (czytaj TUTAJ). Plan zakłada budowę nowoczesnego obiektu z basenem i halą sportową. Ten pierwszy będzie mieć 30 m długości i towarzyszyć będą mu pomieszczenia ratowników, toalety i magazyn. Hala sportowa zostanie dostosowana do współczesnych wymogów licencyjnych. Będzie większa niż dotychczasowa. Dzięki zmianom w hali będzie można organizować rozgrywki sportowe oraz koncerty. Nowy obiekt będzie dysponować salami bokserskimi i zapleczem socjalnym oraz szatniami. Pojawią się nowe trybuny dla widowni.


W nową zabudowę wkomponowane zostaną elementy po starym obiekcie. To część holu wejściowego i mozaiki. Cały kompleks będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – zapewnia spółka Szczecińskie Inwestycje Miejskie.

Inwestycja jest realizowana w formule zaprojektuj i wybuduj. Koszt prac to ponad 109 mln zł brutto. Nadzór sprawuje spółka Szczecińskie Inwestycje Miejskie Sp. z o.o. Inwestycja jest objęta dofinansowaniem w wysokości 65 mln zł, które pochodzą z Programu Inwestycji Strategicznych. Prace mają zakończyć się w 2026 r.

zdjęcia: Szczecińskie Inwestycje Miejskie

Czytaj też: Szczecin  | Miasto | Mozaika | SztukaSport | Architektura w Polsce | whiteMAD na Instagramie