fot. Polimerek, wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 3.0

Cerkiew prawosławna Świętej Trójcy w Hajnówce

Cerkiew prawosławna pod wezwaniem Świętej Trójcy znajduje się w Hajnówce. To jedna z najmłodszych cerkwi w Polsce. Czy obiekt zyska status zabytku? O tym zdecyduje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Białymstoku.

Budowa cerkwi rozpoczęła się już w 1973 roku. Projekt budynku wykonał architekt Aleksander Grygorowicz, który w wieku niemal stu lat zmarł w 2023 r. Architekt zaprojektował cerkiew jako monumentalny budynek o odważnym kształcie. Dwupoziomowa bryłą została wzniesiona na nieregularnym i asymetrycznym planie. Jej charakterystycznymi elementami są falująca linia dachu, podwójne prezbiterium oraz chóry. Przed budynkiem znajduje się wolnostojąca dzwonnica ze strzelistą konchą.

Chociaż przy projekcie cerkwi pracował wybitny malarz Jerzy Nowosielski, wystrój wewnętrzny stanowią polichromie autorstwa greckiego artysty Dymitra Andonopulusa. W całości świątynia została konsekrowana w październiku 1992 roku stając się miejscem kultu hajnowskiej społeczności prawosławnej oraz doskonałym przykładem obiektu sakralnego wzniesionego w stylu modernistycznym – informuje biuro Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Białymstoku.

Proponowany przez Jerzego Nowosielskiego wystrój cerkwi nie spodobał się proboszczowi, dlatego wnętrze zrealizowano wykorzystując pomysł Dymitra Andonopulusa.


Świątynia może pomieścić nawet pięć tysięcy wiernych, co oznacza, że jest jedną z największych w kraju. Obiekt jest znany z organizowanych tam koncertów Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej “Hajnówka” oraz koncertów organizowanych w ramach Międzynarodowego Festiwalu “Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej”.

Na początku października prof. Małgorzata Dajnowicz – Podlaska Wojewódzka Konserwator Zabytków na wniosek właściciela cerkwi wszczęła procedurę wpisu obiektu do wojewódzkiego rejestru zabytków. Na miejscu wykonano już oględziny. Czy cerkiew zyska status zabytku? O tym dowiemy się niebawem.

źródło: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Białymstoku (https://wuoz.bialystok.pl)

Czytaj też: Zabytek | Architektura sakralna | Modernizm | Detal | whiteMAD na Instagramie