Ćmielowska porcelana ma długą historię. Designerskie… pieprzniczki to jednak nie tak odległa przeszłość!

Ćmielowska porcelana i jej historia sięga aż 1790 roku. Od tego czasu jest nieprzerwanie produkowana. Nieliczni jednak wiedzą, że od dekady działa tu też marka, której daleko do tradycyjnych produktów. To Ćmielów Design Studio, za sprawą którego w 2013 roku wprowadzono współczesne wzornictwo do świata klasycznej porcelany. Wystawa „10 lat istnienia marki Ćmielów Design Studio. Design na tle tradycji” zaprezentuje najciekawsze wzory. Będzie prezentowana od piątku w wyjątkowym miejscu. Jest nim Muzeum Zamkowe w Sandomierzu.

„10 lat istnienia marki Ćmielów Design Studio. Design na tle tradycji”

Sandomierski zamek to symbol urokliwego miasta nad Wisłą. Dumnie stojący na skarpie wiślanej, zabytkowy obiekt jest jedną z najpopularniejszych atrakcji Sandomierza. Jest też symbolem wielowiekowej historii miasta. W najbliższych dniach zagości tu wystawa, która ma prezentować jednak symbol pobliskiego Ćmielowa. Czyli rzecz jasna tamtejszą porcelanę. A zwłaszcza 10-letnię historię Ćmielów Design Studio, które – jak informuje Polska Grupa Porcelanowa – jest pierwszą tego typu pracownią wzorniczą w Polsce, powstałą na styku przemysłu, sztuki i rzemiosła, tworzącą użytkowe i dekoracyjne kolekcje oraz oryginalne obiekty artystyczne.

Także solniczka z pieprzniczką może być designerska

 Na wystawie zaprezentowane zostaną użytkowe i dekoracyjne kolekcje oraz oryginalne obiekty artystyczne, ukazujące rozwój ćmielowskiej porcelany, a także współczesne wzornictwo funkcjonujące na tle tradycyjnej manufaktury. A ciekawych produktów jest całe mnóstwo. Wśród nich chociażby… designerskie solniczki i pieprzniczki.

“Akcesoria kuchenne, takie jak pieprzniczki i solniczki często niezauważalne, praktycznie znikają wśród zastawy. Nie musi jednak tak być. Również akcesoria kuchenne potrafią nadać designerskiego charakteru stołowi” – można przeczytać w materiałach Ćmielów Design Studio. Wśród nich jest chociażby fason ZZ, który zaprojektował Marek Cecuła, światowej sławy projektant i ceramik.


“Nieoczywisty, a jednocześnie bardzo poręczny kształt, wykończenie czerwonym gumowym korkiem, oraz czarne minimalistyczne napisy, przemycające szczyptę wiedzy na temat historii i pochodzenia pieprzu oraz soli” – opisuje ten wzór ćmielowska manufaktura. Inny charakterystyczny produkt to chociażby zestaw do herbaty “Pogięta” także stworzony przez Marka Cecułę, dyrektora artystycznego Ćmielów Design Studio, a zarazem dyrektora artystycznego marki.

“Inspiracją dla tej serii stała się pogięta blacha czy kartka papieru. Nieoczywista i nieregularna struktura naczyń, ich zaskakujący kształt tworzą spójną, emanującą designerskim charakterem całość. Zestaw do herbaty składa się z czajnika oraz czterech kubków i dostępny jest w różnych wariantach kolorystycznych.”

Ekspozycję może odwiedzić każdy zainteresowany. Zostanie ona udostępniona dla zwiedzających od 8 lipca do 3 września. Została przygotowana we współpracy Muzeum Zamkowego w Sandomierzu oraz Ćmielów Design Studio, a także Polskich Fabryk Porcelany Ćmielów i Chodzież S.A.

Nie tylko ta fabryka

Warto podkreślić, że w Ćmielowie działa jeszcze inna manufaktura. To Fabryka AS Ćmielów, przy której funkcjonuje Żywe Muzeum Porcelany. Można tu wziąć udział w twórczych spotkaniach, a także poznać kultowe wzory ćmielowskich figurek. Wiele z nich to wzory z lat 60. XX wieku, powstałe w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie, współcześnie produkowane z oryginalnych modeli form matek. Także tutaj rozwija się produkcja porcelany. Adam Spała (który reaktywował produkcję porcelany w tym zakładzie) kilka lat temu opracował szmaragdową porcelanę, która może być wyjątkowym elementem wyposażenia każdego domu. Bliżej postaramy się opisać ją przy najbliższej okazji.

Gdzie je kupić? W Sklepie whiteMAD!

Designerskie pieprzniczki, niezwykłą zastawę stołową, czy ceramiczne ozdoby kupicie w naszym sklepie whiteMAD. Kliknij tu i przekonaj się sam, co mamy do zaoferowania: sklep.whitemad.pl/marka/modus-design 

Tekst: Tomasz Kobylański
Zdjęcia: materiały prasowe

Zobacz również: Ceramika | Gadżety | Ciekawostki| whiteMAD na Instagramie  | Historia