Czy Wola w Warszawie zyska swój rynek? Wkrótce otwarcie wyjątkowych placów

Nowa publiczna przestrzeń powstaje na terenie Browarów Warszawskich. Już wkrótce warszawiacy będą mogli korzystać tam z pięciu unikalnych placów, wypełnionych kawiarniami, restauracjami i pubami. Wszystko w otoczeniu unikalnej architektury od JEMS Architekci.

Już przed wiekami centrami miast były rynki. Bogato zdobione kamienice, kramy handlarzy czy imprezy przyciągały ówczesnych mieszkańców. W XXI wieku ich oczekiwania uległy zmianom. Nie mamy potrzeby częstego zaglądania na Rynek Starego Miasta, bo atrakcyjne strefy mamy też w innych dzielnicach. Przykładem jest tutaj Wola i teren Browarów Warszawskich, gdzie deweloper tworzy miastotwórcze przestrzenie, których w stolicy jeszcze nie było.

Unikalne place Browarów Warszawskich powstają w kwartale ulic Grzybowskiej, Krochmalnej, Wroniej i Chłodnej. Firma Echo Investment zakończyła prace budowlane przy budynku mieszkań na wynajem Resi4Rent, w biurowcu Biura przy Warzelni oraz kończy prace budynku Apartamentów przy Warzelni. Z szacunkiem potraktowano tutaj zabytkowy gmach XIX-wiecznej Warzelni, która pieczołowicie odnowiona będzie miejscem, w którym swoją restaurację otworzy Robert Lewandowski. 

Rewitalizacji poddane są także piwnice Leżakowni, w których spróbować będzie można piw warzonych na miejscu przez lwowskich browarników. To ukłon w stronę historii miejsca, bo przez długie lata działał tutaj słynny browar. Gotowe są już dwa z pięciu planowanych placów. To plac Brama Browarów przed budynkiem Biur przy Bramie od ul. Grzybowskiej oraz ukryty w sąsiedztwie budynków mieszkaniowych Plac Śniadaniowy. Tuż obok powstaje też pierwszy w Warszawie woonerf, czyli strefa ruchu, w której pierwszeństwo nad samochodami mają piesi i rowerzyści. Więcej o woonerfie pisaliśmy TUTAJ. 

Powstające place są o tyle wyjątkowe, że wcześniej żaden deweloper w Warszawie nie zdecydował się udostępnić mieszkańcom publicznej przestrzeni na taką skalę.

Od początku naszym założeniem było, że najważniejsze rzeczy w Browarach Warszawskich będą się działy pomiędzy budynkami: na skwerach, placach, w restauracjach i na ulicach. Dlatego tak wiele wysiłku wkładamy w przestrzeń publiczną, która musi zapraszać do przebywania w niej, a także wyznaczać standardy dobrego projektowania miasta przyjaznego dla człowieka. Czujemy się współodpowiedzialni za to, jak rozwija się Warszawa i jakie wyzwania stoją przed współtwórcami przestrzeni społecznych – mówi Michał Gerwat, dyrektor projektu Browary Warszawskie.

Nowa przestrzeń powinna spodobać się miłośnikom zieleni. Na terenie Browarów Warszawskich wyrośnie miejski lasek brzozowy, który zajmie aż jedną trzecią powierzchni Rynku Warzelni – największego placu całego kompleksu. Dodatkowo charakterystycznym punktem tego placu będzie XIX-wieczny budynek Warzelni oraz wyjątkowa bryła Apartamentów przy Warzelni. Na Rynku Warzelni znajdzie się fontanna, której strumienie wody odwzorują układ łukowych sklepień Leżakowni. Właśnie na tym placu mogą być organizowane spotkania, koncerty, pokazy kina plenerowego czy wspólne oglądanie transmisji wydarzeń sportowych. Ci, którzy potrzebują więcej ciszy i spokoju mogą przenieść się na sąsiedni plac — Dziedziniec Laboratorium.  Ten ostatni pokryją łąka kwietnia, brzozy oraz krzewy.

wola Rynek
Ogród Centralny

Ulubionym miejscem fanów roślin będzie Ogród Centralny, położony nad Leżakownią. Posadzonych tam zostanie blisko 60 drzew i krzewów – między innymi czereśnia ptasia, dęby błotne i krzewy soliterowe. Całość dopełni łąka kwietna, dzięki której pożyteczne ludziom owady zapylające będą miały co zbierać.

Bardzo zależało nam, by w centrum Browarów Warszawskich znalazła się duża, zupełnie zielona przestrzeń, gdzie można posiedzieć na ławce lub poleżeć na trawie wśród drzew, krzewów i kwiatów. Brak takich miejsc staje się dla wielu miast coraz większym problemem, dlatego na tych kilku miejskich placach, wypełniających przestrzeń między budynkami skumulowaliśmy jak najwięcej roślinności – dodaje Michał Gerwat.

W sumie na terenie Browarów Warszawskich rosnąć będzie 230 dużych drzew, a zieleń zajmie łącznie blisko 1,8 ha. Dodatkowo na terenie kompleksu pojawiły się już hoteliki dla owadów.

wola Rynek
Piwnica Browarów Warszawskich

Kolejnym placem, na który warto zwrócić uwagę jest Plac Dolny, który wprowadzi gości pod zabytkowe kolebki zamienione na halę jedzeniową. Dzięki starym, ceglanym ścianom, miejsce będzie mogło tętnić życiem do późnych godzin nocnych, bez zakłócania spokoju pobliskim mieszkańcom. Atrakcji będzie tutaj sporo – autorskie restauracje oferujące dania z całego świata i kraftowy browar odtwarzający receptury dawnego browaru Haberbuscha i Schielego.

Zebranie takich funkcji w jednym miejscu to odpowiedź na potrzeby mieszkańców. Deweloper w specjalnej ankiecie już w 2018 r. pytał ich, za co lubią Wolę oraz czego oczekują od tej dzielnicy. Prawie co drugi mieszkaniec Woli wskazał, że oczekuje rewitalizacji starego budownictwa i tworzenia nowych miejsc do spędzania wolnego czasu. Te oczekiwania właśnie się realizują. Już teraz wiemy, jakie lokale będą działać na miejscu, to między innymi: Mini browar z restauracją (Lwowska grupa Kumpel), Sobremessa Tapas Bar, restauracja adriatycka Pjaca, cukiernia DESEO Patisserie&Chocolaterie, kwiaciarnia Badyle Concept Store, piekarnia Bakery Browary Warszawskie, restauracja Roberta Lewandowskiego, restauracja Mykonos i drogeria Hebe. Nie możemy się doczekać, by zobaczyć wszystko na własne oczy!

Czytaj też: Warszawa | Meble miejskie | Miasto | Urbanistyka

źródło: materiały prasowe Echo Investment