Dąb Fabrykant stracił konar. To Europejskie Drzewo Roku 2023!

Dąb Fabrykant, który został uznany za Europejskie Drzewo Roku 2023 niedawno stracił jeden ze sporych konarów. Słynne drzewo z parku Klepacza jest teraz pod opieką specjalistów, którzy wskazują, że sytuacja nie jest dobra, ale nie ma powodów do paniki. 

Prawdopodobna powód to „letnie oberwanie konarów”. Zjawisko polega na tym, że rozwijające się liście zwiększają swoją powierzchnię, aby skuteczniej chłonąć promienie słońca, przez co ich ciężar znacznie wzrasta. Grawitacja w połączeniu z suszą może doprowadzić wówczas do obrywania się gałęzi. Specjaliści nie wykryli żadnych niepokojących zjawisk. Dąb jest pod stałą opieką ekspertów.

Dąb Fabrykant – opis

Dąb Fabrykant, zwany także Jagoszem – pomnikowy dąb szypułkowy rosnący w łódzkim parku im. ks. bp. Michała Klepacza. To charakterystyczne drzewo miasta Łodzi. Jego potężne i długie konary odchodzą prawie prostopadle od pnia głównego, rozpościerając się poziomo na wysokości około 1,5 m. Obwód dębu przekracza 450 cm. Okaz rośnie w centralnej części parku, w którym są także 23 inne pomnikowe drzewa. Dąb jest chroniony od 1990 roku, a obowiązującą podstawę prawną stanowi uchwała Rady Miejskiej w Łodzi z 2015 roku. Jego wiek ocenia się szacunkowo na 150–200 lat. Na podstawie archiwalnych pomiarów drzewa można domniemywać, że ma około 165 lat. Jest to prawdopodobne, ponieważ ogród Richterów powstawał w II połowie XIX wieku, a dąb mógł zostać zasadzony, jako jedno z pierwszych drzew na tym terenie.

źródło: UM Łódź / https://lodz.pl
zdjęcia: UM Łódź / https://lodz.pl

Czytaj też: Ekologia | Place, Skwery, Parki  | whiteMAD na Instagramie  | Ciekawostki | Las | Zieleń