SEBALD, powierzchnia użytkowa 115 m kw., projekt: Piotr Michalski

Darmowe projekty domów jednorodzinnych. Mają do 180 m kw.

Na stronie internetowej Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego pojawiły się kolejne darmowe projekty domów jednorodzinnych. Mają przeróżne powierzchnie oraz kształty. Wśród projektów są zarówno domy z tradycyjnym, dwuspadowym dachem, jak i o nowocześniejszych bryłach. W sumie Polacy pobrali już takie projekty ponad 70 tysięcy razy.

Darmowe projekty domów jednorodzinnych pochodzą z konkursu, o których wynikach informuje Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Nie są to już małe domki do 35 czy 70 m kw. Tym razem celem było wybranie budynków o większej powierzchni, która wynosi kolejno: 120, 150 i 180 m kw.

Bezpłatne projekty domów do 70 m2 cieszą się bardzo dużą popularnością, ale zdajemy sobie sprawę, że dla części indywidualnych inwestorów takie domy mogą być po prostu za małe – rodziny wielodzietne szukają czegoś większego. Tym bardziej cieszę się, że na stronie GUNB pojawiły się kolejne cztery propozycje energooszczędnych domów o większej powierzchni. Jestem pewien, że będą one pobierane równie często, co wcześniejsze projekty – poinformował Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.

Uczestnikami konkursu mogli być projektanci lub zespoły projektowe. Każdy uczestnik mógł złożyć pracę w jednej, kilku lub wszystkich częściach konkursu. W ramach każdej części uczestnik mógł złożyć jedną pracę konkursową. Termin przysyłania prac upłynął 31 lipca br. – do tego czasu do GUNB-u wpłynęły 83 prace od 32 uczestników.

W jaki sposób wybrano zwycięskie projekty? Złożony z przedstawicieli Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego oraz zewnętrznych ekspertów sąd konkursowy zwracał uwagę na:

  • atrakcyjności proponowanych rozwiązań architektonicznych i zagospodarowania pozwalających na łatwą adaptację budynku do lokalnych uwarunkowań;
  • maksymalnego wykorzystania powierzchni użytkowej, tj. m.in. ograniczenie powierzchni komunikacji;
  • uniwersalności rozwiązań konstrukcyjno-materiałowych i instalacyjnych (technologicznych), w tym proekologicznych oraz spełniających wymagania energoefektywności, a zarazem promujących ekonomiczne budownictwo
ARCHI PLUS 120, powierzchnia użytkowa: 122,69 m kw., projekt: ARCHI PL PRACOWNIA ARCHITEKTURY I WNĘTRZ

Udostępniane projekty domów są przede wszystkim uniwersalne, dzięki czemu odpowiadają na potrzeby szerokiego grona przyszłych inwestorów. Każdy projekt można odpowiednio dostosować do danego regionu i jego specyfiki. Tutaj jest pełna dowolność – podkreśla Dorota Cabańska, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Laureaci otrzymali nagrody w kwocie od 10 do 12 tys. zł oraz zaproszenia do wykonania projektu budowlanego.

Darmowe projekty domów jednorodzinnych – jak pobrać? Wystarczy wypełnić formularz kontaktowy i ściągnąć wybrany projekt odwiedzając stronę TUTAJ.

Wcześniej pisaliśmy też o projektach domów typu świdermajer, które za darmo rozdaje miasto Otwock. Nasz artykuł na ten temat znajdziesz klikając TUTAJ.

źródło: materiały prasowe GUNB

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Architektura w Polsce | Ciekawostki | Polecane | whiteMAD na Instagramie