plebania w Dydni

Dawna plebania w Dydni pilnie potrzebuje ratunku. Zabytkowi grozi katastrofa budowlana

Zabytkowa plebania w Dydni to jeden z piękniejszych obiektów architektury drewnianej w Polsce południowo – wschodniej. Wzniesionemu ponad sto lat temu budynkowi grozi katastrofa budowlana. Wobec faktu, iż parafii nie stać, aby go wyremontować, pomoc zaoferowała Podkarpacka Fundacja Ochrony Zabytków „Opoka”.

Plebania w Dydni jeszcze kilka lat temu była w miarę w dobrym stanie i nie wymagała tak pilnej i natychmiastowej pomocy. Niestety, na skutek wadliwej konstrukcji część budynku uległa zawaleniu, przez co jego stan drastycznie się pogorszył. Parafia, na której terenie stoi dawna plebania, nie ma funduszy na ratowanie budynku.

Dydnia – stara plebania przed katastrofą. Autor: JoannaPyka, Wikimedia Commons

plebania w Dydni


Podkarpacka Fundacja Ochrony Zabytków „Opoka” po wieloletniej walce o ocalenie i przywrócenie świetności zabytkowej plebanii z Dydni, została zmuszona poszukać nowego, odpowiedniego i odpowiedzialnego właściciela dla tego obiektu. Budynek ze względu posiadanych wad konstrukcyjnych musi zostać przeniesiony w inne, odpowiednie dla niego miejsce. Obecna lokalizacja zagraża bezpieczeństwu ludzi oraz sąsiadującym budynkom. Fundacja zapewnia, że udzieli wszelkiej możliwej pomocy dla nowego właściciela w pozyskiwaniu środków i dotacji w celu przywrócenia świetności tego zabytku architektury, gdyż ma doświadczenie w ratowaniu tego typu obiektów i już wielokrotnie angażowała się w podobne akcje.

Plebania przed i po zawaleniu części budynku. Fot. Korona b, Wikimedia Commons i Podkarpacka Fundacja Ochrony Zabytków “Opoka”

Nowe usytuowanie może mieć miejsce tylko i wyłącznie na terenie Województwa Podkarpackiego, ze względu na klasę zabytku, szczególne, cenne, historyczne walory tego obiektu. Nie ukrywamy również jako fundacja ratująca zabytki i dbająca o zachowanie dziedzictwa kulturowego i historycznego regionu, że najodpowiedniejszym miejscem dla zabytkowej plebanii z Dydni byłyby najbliższe okolice jej dotychczasowego ulokowania. Dlatego z serdeczną prośbą i pochyleniem się nad zaistniałą sytuacją, zwracamy się do lokalnych włodarzy samorządowych, instytucji, przedsiębiorców, stowarzyszeń oraz osób prywatnych, byście Państwo spróbowali dołożyć wszelkich starań, by tak piękny, unikatowy obiekt pozostał na Państwa terenie, cieszył oko i służył lokalnej społeczności przez następne pokolenia. Jeśli jednak ten wariant nie będzie możliwy do spełnienia, prosimy Wszystkich Państwa dla których nie jest obojętny los naszych, lokalnych zabytków, o pomoc w znalezieniu odpowiedniego miejsca dla budynku plebanii z Dydni – apeluje właściciel.

plebania w Dydni

Wpisana do Rejestru Zabytków, drewniana plebania stoi przy neogotyckim kościele pw. Archanioła Michała i św. Anny w Dydni – wsi leżącej w woj. podkarpackim. Została wzniesiona ok. 1917 r. według projektu architekta Bogdana Tretera, ówczesnego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie. Stanowi, obok drewnianego kościoła w sąsiedniej Jabłonce i kościółka w podsanockiej Lisznej, jeden z najciekawszych obiektów wzniesionych na terenie całego województwa w tzw. stylu podhalańskim. Budynek o konstrukcji zrębowej wykonano z drewna modrzewiowego i posadowiono na podmurówce z kamienia. Z zewnątrz oszalowano go gontem, a dach pokryto dachówką. Na trójkątnych szczytach widnieje charakterystyczny dla Podhala motyw zachodzącego słońca.

Źródło: Podkarpacka Fundacja Ochrony Zabytków „Opoka”, brzozow.naszemiasto.pl, sad.podkarpackie.travel

Czytaj też: Historia | Architektura | Renowacja | Architektura w Polsce | Architektura sakralna