Dawny dworzec kolejowy w Pławnej zmienił się w wiejską świetlicę

Otwarty został w 1885 r. Dawny dworzec kolejowy w Pławnej Dolnej w gminie Lubomierz przeszedł metamorfozę. Zniszczony budynek wyremontowano, a w środku powstało centrum spotkań dla lokalnej społeczności. Projekt zmian przygotował zespół architektów: Krzysztof Grześków, Bartosz Bubniewicz, Maciej Osiński.

Zniszczony budynek należał do PKP. Mieszkańcy wspólnie z władzami Gminy Lubomierz doszli do porozumienia z kolejarzami, którzy zgodzili się przekazać obiekt na potrzeby lokalnej społeczności.

Prace nad projektem przebudowy poprzedziła wizja lokalna, którą architekci przeprowadzili już w 2014 r. Wtedy gmina podjęła decyzję o przebudowie. Od wykonania projektu i uzyskania pozwolenia na budowę do rozpoczęcia prac minęło sześć lat.

W tym czasie zmieniło się wszystko, włączanie ze stanem technicznym budynku i z naszym podejściem do projektowania i do zabytkowych detali. Zaczęliśmy więcej uwagi poświęcać temu, żeby czegoś nie zniszczyć, niż temu żeby coś dodać. Myślę, że wyszło nam to całkiem dobrze, w dużej mierze dzięki wyrozumiałości wykonawcy, który ewidentnie charakteryzuje się zamiłowaniem do historii – tłumaczą autorzy projektu.


Dworzec kolejowy Pława Dolna prężnie działał do 1945 r. Od tamtego momentu zaczął popadać w ruinę, a kolejne połączenia kolejowe były zawieszane. W 1996 r. zlikwidowano ostatnie połączenie Lwówek Śląski – Lubomierz. Zlikwidowano też torowisko, które w 2009 r. zastąpiła ścieżka rowerowa. Takie rozwiązanie ma zachęcić do przejażdżek rowerowych, a otwarcie samej świetlicy sprawia, że będą tu mogły odbywać się wydarzenia, z której korzystać będą mogli nie tylko mieszkańcy wsi, ale całego regionu.

Przesuń suwak PRZED i PO:

Projekt zmian przewidywał oczyszczenie murów z piaskowca, naprawę zniszczonych konstrukcji i przywrócenie stanu obiektu z końca XIX wieku. Zachowano nastawnię kolejową, która oczyszczona i pomalowana zdobi przestrzeń.

Prace remontowe trwały rok, a oficjalne otwarcie obiektu odbyło się 30 czerwca 2023 r.

projekt: Rewizja Grupa Projektowa – Krzysztof Grześków, Bartosz Bubniewicz, Maciej Osiński

zdjęcia: Maciej Lulko

Czytaj też: Dworzec kolejowy | Metamorfoza | Elewacja | Kultura | whiteMAD na Instagramie