Widok z tarasu PKiN w 1975. Autor: Gerd Eichmann, Licencja: CC BY-SA 4.0

Dawny hotel Forum kończy swoje 50. urodziny. Był enklawą Zachodu w socjalistycznej Warszawie

Hotel Forum został otwarty w styczniu 1974 r. Dziś przypada okrągła, 50. rocznica tamtego wydarzenia. Był on ówcześnie najnowocześniejszym warszawskim hotelem, posiadającym 752 pokoje, 8 szybkobieżnych wind, restaurację typu „rotiserii” oraz wiele innych udogodnień. Z założenia gośćmi Forum mieli być zagraniczni turyści. Autorem projektu hotelu, który stanął u zbiegu ul. Marszałkowskiej i Al. Jerozolimskich był szwedzki architekt Sten Samuelson. Obiekt został wzniesiony dla Polskiego Biura Podróży Orbis i pod nazwą Forum działał do 2002 r. Był jednym z pierwszych wysokościowców w powojennej Warszawie (drugim budynkiem po Pałacu Kultury i Nauki, który przekroczył wysokość 100 m) i obok zbudowanego niewiele później hotelu Victoria, jednym z pierwszych warszawskich hoteli o wysokim standardzie. 

Hotel w ścisłym centrum stolicy kraju zbudowała szwedzka firma Skanska Cementgjuteriet AB z Malmö. Szwedzki wykonawca sprowadził zarówno materiały, jak i własną siłę roboczą. Uznanie mieszkańców miasta wzbudzały szybkie tempo prac oraz porządek panujący na budowie. Po ukończeniu budynek wyróżniał się monolityczną bryłą z setkami małych okien. Niespotykana w Warszawie architektura stała się jednak przedmiotem krytyki.

Ściana Wschodnia i hotel Forum w 1975. Źródło: Public domain, via Wikimedia Commons

Hotel Forum


Hotel rozpoczął działalność 25 stycznia 1974 r. Był obsługiwany przez 800-osobową załogę, posiadał klimatyzację, restaurację Soplica z ogromnym rożnem ustawionym w jej centralnej części, kawiarnię Maryla, koktajlbar, salon fryzjersko-kosmetyczny Polleny, sklep dewizowy PeKaO oraz salę bankietową na 1000 osób, która dzięki systemowi ruchomych ścianek mogła być dzielona na mniejsze pomieszczenia. W hotelu uruchomiono tzw. room status, czyli łączność świetlną pomiędzy pokojami a recepcją. Jej pracownik, dzięki podświetlanemu pulpitowi, miał podgląd, czy dany pokój jest wolny, zapłacony czy też posprzątany i gotowy na przyjęcie gościa. Ponadto w budynku zainstalowano hotelową pocztę pneumatyczną produkcji francuskiej. Natomiast prowadzenie zautomatyzowanej księgowości zapewniały maszyny sprowadzone z NRD. Z Polski były meble i zastawa stołowa.

Hotel Forum
Kawiarnia w hotelu Forum w latach 70. Źródło: Mariusz Brzeziński/fotopolska.eu

Forum był enklawą Zachodu w samym centrum socjalistycznej Warszawy. Jego oferta była przeznaczona niemal wyłącznie dla cudzoziemców. Należał bowiem do amerykańskiej sieci Intercontinental, a rezerwacja pokoi była koordynowana przez system komputerowy w Nowym Jorku. W pierwszych latach gościła w nim m.in. ekipa prezydenta Jimmy’ego Cartera oraz grupa ABBA. Hotel podawał, że do 1978 roku miał 400 tysięcy gości. W sąsiedztwie hotelu oddano do użytku wielopoziomowy parking. Obiekt po objęciu większościowych udziałów Orbisu przez grupę hotelową Accor, stał się częścią sieci Novotel, w wyniku czego 1 lipca 2002 r. zmieniono jego pierwotną nazwę z hotelu Forum na obecną, Novotel Warszawa Centrum.

Hotel Forum
Rondo Dmowskiego w 2022. Autor: Emptywords, Licencja: CC BY-SA 4.0

W latach 2004–2005 budynek przeszedł gruntowną modernizację. Zmieniono kolor elewacji z żółtej na szarą (metaliczne okładziny autorstwa francuskiego architekta Yvesa Lagache’a). Zmodernizowano całą infrastrukturę, pokoje i korytarze. Gruntownie przebudowane zostało również przyziemie hotelu: powiększono podium, zabudowując wystające na wysokości parteru belki żelbetowe, a główne wejście przeniesiono z zaplecza hotelu na jego front od strony ulicy Marszałkowskiej. Po przebudowie hotel uroczyście otwarto 7 grudnia 2005 r.

Źródło: ekartkazwarszawy.pl, tvn24.pl

Czytaj też: Architektura w Polsce | Hotel | Wieżowiec| Historia | Modernizm | Warszawa