Dawny pensjonat „Przedwiośnie” w Podkowie Leśnej

To budynek położony przy ulicy Parkowej 21. Dawny pensjonat „Przedwiośnie” w Podkowie Leśnej został wpisany do rejestru zabytków. To cenny przykład architektury z okresu dwudziestolecia międzywojennego.

Pensjonat „Przedwiośnie” zaprojektował Zbigniew Rzepecki, absolwent Politechniki Lwowskiej i wykładowca w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Budynek pensjonatu zbudowany został w 1928 r. i był elementem intensywnej rozbudowy Podkowy Leśnej. Do 1930 r. w miejscowości powstało sto nowych budynków, głównie jako miejsca wypoczynku dla mieszkańców stolicy.

Obiekt początkowo pełnił funkcję letniego pensjonatu. Przez następne dziesięciolecia zmieniał właścicieli i dziś znajduje się w posiadaniu właścicieli prywatnych.

Architekt zaproponował typową dla drewnianych obiektów letniskowych formę. To eklektyczna forma, którą cechuje wykorzystanie elementów architektury dworkowej i nawet zakopiańskiej. Willa zbudowana została na nieregularnym planie i ozdobiona aneksami, podcięciami i werandą.

Dawny pensjonat stanowi cenny relikt budownictwa letniskowego Podkowy Leśnej o cechach budownictwa podhalańskiego z elementami secesji. Budynek wyróżnia się wysokimi walorami architektonicznymi, na które składają się m.in. indywidualnie zaprojektowana bryła urozmaicona podcieniami, werandami i dachem z facjatami, starannie opracowanym drewnianym detalem architektonicznym nawiązującym do architektury ludowej. Na walory artystyczne obiektu składają się ponadto zróżnicowane motywy zdobnicze – informuje prof. Jakub Lewicki, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Mimo upływu lat budynek zachował się w bardzo dobrym stanie. Pozostawiono oryginalny układ pomieszczeń, elewację zdobią też pierwotne detale. Historię czuć też w środku – przykładami są stare drzwi, klatka schodowa, piec kaflowy czy drewniane podłogi.


Nieruchomość posiada również walory historyczne naukowe jako cenny relikt zagospodarowania Podkowy Leśnej pochodzący z pierwszej fazy jej dynamicznej zabudowy w okresie tworzenia miasta ogrodu oraz świadectwo letniskowej przeszłości miejscowości. Historia obiektu odzwierciedla również przemiany społeczne i historyczne wpływające na charakter Podkowy Leśnej – dodaje profesor Lewicki.

Budynek jest też cennym przykładem rozwiązań kompozycyjnych i stylistycznych, które były powszechnie stosowane pod koniec lat 30. XX wieku w budownictwie drewnianym.

źródło: Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków

Czytaj też: Zabytek | Pałac | Wille i rezydencje  | Drewno | Elewacja | whiteMAD na Instagramie