Długie Ogrody

Długie Ogrody w Gdańsku bardziej zielone. Okolica przejdzie rewolucję

W obszarze ulicy Długie Ogrody, Bramy Żuławskiej i estakady na ulicy Elbląskiej mają zajść duże zmiany. Konsultacje społeczne i analiza transportowa to pierwsze kroki ku lepszemu. Podczas konferencji prasowej prezydent Aleksandra Dulkiewicz przedstawiła plany dotyczące zmian w tej części Gdańska.

Jednym z celów wypracowanych w Programach Rozwoju jest przekształcenie obszaru ulicy Długie Ogrody i skrzyżowania ulicy Elbląskiej w atrakcyjne miejsce, będące “bramą do miasta” od strony wschodniej.

Fot. gdansk.pl

Długie Ogrody


– Długie Ogrody zamyka Brama Żuławska. Dzisiaj, to zabytek, którego tak naprawdę nie widać. Chcemy go wyeksponować. Oczywiście, aby to zrobić potrzebujemy, po przebudowie całego węzła zlikwidować estakadę prowadzącą z ul. Elbląskiej do Podwala Przedmiejskiego – zapowiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – To są kolejne kroki, które będziemy wykonywać, ale żeby to zrobić potrzebujemy przede wszystkim konsultacji społecznych, spotkań z interesariuszami i konsultacji urbanistycznych. W konsekwencji projektowania i wykonania. Jest to projekt obliczony na kilka lat – mówiła prezydent.

Przy ulicy Długie Ogrody rozważane jest wprowadzenie funkcji kulturalnych i wystawienniczych. Działka znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Bramy Żuławskiej, co w przypadku realizacji inwestycji kulturalnej pozwoliłoby również na lepsze wykorzystanie i rewaloryzację tego zabytku. Umiejscowienie w tej przestrzeni działalności kulturalnej jest miastotwórcze i kulturotwórcze. Przed zniszczeniem miasta w 1945 r. przy Długich Ogrodach prowadzona była między innymi działalność kulturalna.

Długie Ogrody obecnie i na wizualizacji. Fot. gdansk.pl i Google Earth

Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska podkreśla, że przygotowywana jest rewolucja dla przestrzeni publicznej Śródmieścia. Wszystko robione jest w oparciu o konsultacje społeczne programów rozwoju i konkretne środki. Do 2029 roku udało się zabezpieczyć na ten cel około 70 milionów złotych. Rejon, który ma zostać przekształcony zostanie w pierwszej kolejności skonsultowany z mieszkańcami i interesariuszami. Zostanie także przeprowadzona analiza transportowa, która pokaże w jaki sposób powinno być zaprojektowane nowe skrzyżowanie po rozbiórce estakady.
Plan rozwoju i rewitalizacji obszaru Długie Ogrody przeprowadzony zostanie z uwzględnieniem opinii i potrzeb mieszkańców oraz dbałością o zachowanie dziedzictwa kulturowego miasta.

Źródło: gdansk.pl

Czytaj też: Gdańsk | Renowacja | Zieleń | Ekologia | Urbanistyka