Dom na górskiej łące w Karkonoszach powstał w niewielkiej czeskiej wsi Malá Úpa. Dom, jak i jego wnętrze, zaprojektował architekt Martin Šenberger, założyciel pracowni Mar.s Architects. Co ciekawe, architekt zaprojektował dom dla siebie i swoich przyjaciół. „W wyjątkowym kontekście górskiej wioski Malá Úpa zaprojektowaliśmy dom dla przyjaciół, który czerpie inspirację z historycznych budynków w Karkonoszach, wykorzystując wielowiekową wiedzę o życiu w górach i przekształcając ją na współczesne potrzeby mieszkaniowe.” – tłumaczy Martin
Dom usytuowany jest na pochyłej działce pokrytej charakterystyczną górską łąką. Budynek nawiązuje kształtem do historycznych domów górskich, a jednocześnie uwzględnia współczesne zasady architektoniczne.
Forma domu jest prosta, wydłużona, osadzona na cokole obłożonym lokalnym kamieniem. Bryła nad kamienną podstawą pokryta jest nieobrobionym drewnem, które z czasem stopniowo zmienia swój wyraz, nabierając srebrzystoszarego odcienia. W miarę upływu czasu pomalowane na biało listwy zakrywające szwy między deskami elewacyjnymi coraz bardziej wyróżniają się jako akcent. Taka fasada zapewnia długowieczność nawet w warunkach panujących w najwyższych górach Czech.
Pokrycie dachu stanowi dwuspadowy dach pokryty lakierowaną na czarno blachą aluminiową, z parą lukarn celowo odsuniętych od ścian szczytowych. Mniejsza lukarna skierowana w stronę drogi jest w całości pokryta blachą dachową, podczas gdy większa lukarna ma elewację frontową pokrytą drewnem.
W zachodniej części główna bryła domu została powiększona o werandę inspirowaną dobudówkami historycznych domków. Weranda jest częściowo pokryta pionową listwą na poziomie elewacji, tworząc bufor między wnętrzem a zewnętrzem, wizualnie zmniejszając efekt przełamania werandy. Jako akcent współczesny znaleźć tu można w pełni otwarty stalowy taras wsparty na parze rozstawionych nóg.
Kontrastem dla otwartej fasady z werandą jest fasada zwrócona w stronę drogi, gdzie dom wydaje się bardziej zamknięty. Fasada ta ukrywa wszystkie elementy, których akcentowanie nie jest pożądane. Jedynym wyróżniającym się elementem przeciwstawiającym się metalowej lukarnie jest czarna stalowa skrzynka wejściowa, chroniąca przed bezpośrednim wpływem warunków atmosferycznych.
Dom wyposażony jest także w schody, które prowadzą do piwnicy z domowym wellness i strefą sportową lub na poddasze, które jest przeznaczone wyłącznie na sypialnie. Koncepcja wnętrza nawiązuje do skromnego charakteru domu, mając na celu stworzenie harmonijnej przystani dla rodziny, zapewniając wszystkim komfort nawet podczas najcięższych górskich burz.
architekt: Martin Šenberger / www.marsarchitects.cz
zdjęcia: BoysPlayNice / www.boysplaynice.com
Czytaj też: Domek letniskowy | Czechy | whiteMAD na Instagramie | Drewno | Dom jednorodzinny