Dom na Żoliborzu zmienił się w modernistyczną willę

Takie projekty robią na nas największe wrażenie. Architekt Paweł Lis przygotował projekt przebudowy budynku. To dom w zabudowie bliźniaczej na Żoliborzu w Warszawie. Dzięki przeprowadzonym pracom szary i bez wyrazu gmach stał się modernistyczną perełką, która przywodzi na myśl wille z dwudziestolecia międzywojennego.

Dom znajduje się na terenie Żoliborza Oficerskiego i zbudowany został jeszcze przed II wojną światową. Na szczęście bliźniak przetrwał wojenną zawieruchę i dziś jest cennym przykładem architektury dawnych lat. Dom zbudowano w duchu międzywojennego warszawskiego modernizmu. Został zaprojektowany w powściągliwy sposób, z dwoma rzędami prostokątnych okien na elewacji frontowej i lekkim zadaszeniem strefy wejścia podpartym ścianką w formie kraty. Bryłę urozmaica boczna elewacja z okrągłymi oknami oraz otwarta i narożna loggia na poddaszu.

Patrząc na dom od strony ogrodu dostrzec można mały, ale ważny element. To zewnętrzne schody zabiegowe, tak charakterystyczne dla modernistycznych willi. Na szczęście schody udało się ocalić i dziś znowu są w pełni funkcjonalne i cieszą oczy. Schody mają oryginalną, betonową barierkę przypominającą rozwiniętą wstęgę.

Całość jest przykładem architektury jaki należało zachować dla przyszłych pokoleń. W porozumieniu z inwestorem, który łączy w sobie fascynacje współczesną architekturą z szacunkiem dla jej modernistycznych korzeni, udało się zachować pierwotny kształt budynku i nadać mu współczesny charakter – opisuje architekt Paweł Lis.

Architekt Paweł Lis

Praca nad przebudową wiekowego budynku nie była łatwa. Architekt musiał dostosować dom wielorodzinny do potrzeb jednej rodziny. Wiele do życzenia pozostawiał jego stan techniczny, a projektant chciał ocalić jak najwięcej oryginalnych elementów, które wpływają na modernistyczny wygląd budynku.

Co ciekawe, pod całym budynkiem został wykonany garaż. Część tego pomieszczenia znajduje się też pod ogrodem. „Wciśnięcie” garażu pod istniejący budynek wymagało wykonania specjalnych zabezpieczeń sąsiedniego budynku oraz wyższych kondygnacji. Istniało bowiem ryzyko, że ściany zaczną pękać a w najgorszym wariancie, dom mógłby się zawalić.

Przesuń suwak PRZED i PO:

Należało użyć urządzeń i rozwiązań jakie stosowano choćby przy budowie warszawskiego metra. Wewnątrz wyburzono część stropów i przebudowano pion komunikacji. Powiększona klatka schodowa musiała pomieścić windę i umożliwić dostosowanie wnętrza do współczesnych wymagań inwestora – dodaje architekt.

Dom jest skromny, ale wyróżniają go detale. Od strony ulicy Lisa Kuli powstało poddasze w szklanym systemie aluminiowym. Poszerzono i wyrównano okna w bocznej elewacji oraz powiększono i wyrównano okna w elewacji ogrodowej.

Udało się nam przywrócić do życia dom, który jest dobrym przykładem polskiego, przedwojennego modernizmu jaki niezwykle cenimy. Budynek zachował swój pierwotny wyraz i jednocześnie zyskał współczesny wyważony charakter – dodaje na koniec Paweł Lis.

Ciekawi was, jak willa wygląda w środku? Wnętrze autorstwa pracowni Matelier opisywaliśmy w artykule TUTAJ.

_

O architekcie:

PAWEŁ LIS ARCHITEKCI to biuro projektowe, które tworzy współczesną architekturę o charakterze minimalistycznym. W realizacjach pracowni można odnaleźć echa prac wybitnych modernistów jak Mies van der Rohe, Marcel Breuer czy Richard Neutra. Architektura jaka powstaje w pracowni jest pozbawiona nadmiaru formy i zbędnej treści. Projekty cechuje oszczędna, wyrazista bryła i mocno przeszklona elewacja. Stosowanie surowych materiałów takich jak beton, stal, cegła, drewno czy prawdziwy kamień, pomaga wpisać budynki w ich otoczenie i nadać im bardziej kameralny charakter. Takie podejście architekta do procesu projektowego powinno spowodować, że jego realizacje nie ulegną kulturowej czy modowej korozji i będą miały szanse stać się wartością samą w sobie. Biuro specjalizuje się w projektowaniu obiektów mieszkaniowych oraz wnętrz.

Staramy się dążyć do takiego stanu w strukturze budynku, w jakim jego ulepszenie poprzez odjęcie czegokolwiek będzie niemożliwe. Takie działanie pozwala porządkować i redukować chaos w urbanistycznym krajobrazie, który często otacza obszar nowej inwestycji. Naszą intencją nie jest dekorowanie ale zmiana przestrzeni dookoła nas poprzez tworzenie wyrazistej i stabilnej w czasie architektury, stanowiącej nowy punkt odniesienia w jej krajobrazie. Nasza praca jest możliwa dzięki klientom, którzy pogłębiają swoją wrażliwość na współczesną architekturę i cieszą się jej tworzeniem razem z nami – czytamy na stronie architektów.

powierzchnia użytkowa: 650 m kw.
powierzchnia działki: 900 m kw.
rok: 2020
autor koncepcji: mgr arch. Paweł Lis. PAWEL LIS ARCHITEKCI

projekt wykonawczy: Słomski-Architekt

źródło: Paweł Lis Architekci

zdjęcia: Tom Kurek

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Warszawa | Metamorfoza | Elewacja | Modernizm | whiteMAD na Instagramie

Przesuń suwak PRZED i PO: