Dom Narożny w Łaziskach Górnych według projektu GIGAarchitekci

Dom Narożny to najnowsza realizacja pracowni GIGAarchitekci z Mikołowa. Nowoczesny parterowy dom zlokalizowany na Śląsku w południowej części Łazisk Górnych, mimo stosunkowo dużej powierzchni harmonijnie wpisuje się w ukształtowanie terenu działki oraz sąsiadującą małomiasteczkową zabudowę jednorodzinną.

Zaprojektowany budynek to zwarta, jednokondygnacyjna bryła, przykryta dachem płaskim z delikatnie wysuniętą od strony południowej attyką, stanowiącą  zadaszenie tarasu rekreacyjnego oraz osłonę wielkogabarytowych przeszkleń części dziennej przez nadmiernym nasłonecznieniem.

Układ domu  założony na planie trójkąta prostokątnego ze ściętymi dwoma narożnikami maksymalnie wykorzystuje możliwość ekspozycji wszystkich głównych pomieszczeń domu na ogród inwestora. Zlokalizowana w narożniku północno-wschodnim działki bryła domu otwiera się dużymi przeszkleniami na ogród i zewnętrzny taras rekreacyjny, jednocześnie zamyka na drogę dojazdową oraz sąsiadów, zapewniając mieszkańcom maksimum prywatności i bezpieczeństwa.

Elewacje północno-wschodniego narożnika domu zawierają ograniczoną do minimum ilość otworów okiennych przez co bryła sprawia wrażenie minimalistycznego betonowego monolitu. Reprezentacyjna część wejściowa domu w formie wnęki z oryginalnie zadaszonym pod skosem podjazdem do garażu dwustanowiskowego jest jedynym miejscem łączącym dom ze strefą publiczną drogi dojazdowej, zapraszającą bezpośrednio do środka.


Do wnętrza domu prowadzi przestronny wiatrołap z wydzieloną garderobą, otwierający się osią widokową na ogród i część dzienną domu.  Centralną część strefy dziennej stanowi wielofunkcyjny wewnętrzny box zabudowy z TV mieszczący dodatkowo wc dla gości oraz spiżarnię dostępną z półotwartej kuchni. Box funkcjonalnie strefuje główne części otwartej przestrzenni dziennej tj. salon, kuchnię, jadalnię, wewnętrzną komunikację. Przeszklona na pełną wysokość pomieszczeń elewacja ogrodowa zapewnia dobre doświetlenie wnętrza oraz przenikanie się wnętrza i zewnętrza domu w jedną spójną całość. Przedłużenie części dziennej domu stanowi dodatkowo zewnętrzna zadaszona loggia zlokalizowana w centralnej części budynku połączona z drewnianym tarasem rekreacyjnym.

Od salonu biegnie wewnętrzny hol doświetlony świetlikami dachowymi łączący część dzienną z częścią nocną, w ramach której znalazła się główna sypialnia z łazienką i garderobą, dwa pokoje dziecięce, łazienka ogólna oraz pomieszczenie gospodarcze, pełniące funkcję pralni. Układ funkcjonalny budynku uzupełnia zlokalizowany przy części dziennej gabinet, mogący pełnić również funkcję pokoju gościnnego lub pokoju seniora w przyszłości.

Użyte we wnętrzach naturalne materiały o ciekawych fakturach ocieplają wizualnie minimalistyczną bryłę budynku, dodając przytulności i kameralności zaprojektowanym nowoczesnym przestrzeniom oraz czyniąc dom dobrym miejscem do mieszkania.

Dom Narożny łączy w sobie funkcjonalność, nowoczesność oraz harmonię z otaczającą sąsiednią zabudową, stanowiąc unikalny przykład idealnie skrojonego domu mieszkalnego na miarę XXI wieku.

Realizacja to kompleksowy projekt architektoniczny obejmujący cały proces projektowy – od pierwszego spotkania z klientem, poprzez projekt koncepcyjny, projekt budowlany i szczegółowe rysunki techniczne, aż po projekt wnętrza.

Metryka projektu: 
Projekt: Dom Narożny
Lokalizacja: Łaziska Górne
Rok: 2021-2023
Zespół projektowy: Artur Garbula, Magdalena Kaiser, Jonasz Matuszczyk, Katarzyna Kuzior, Aleksandra Duży, Grzegorz Górnikiewicz, Oliwia Plekaniec
Zdjęcia: Tomasz Zakrzewski | Archifolio

O pracowni: 
GIGAarchitekci – biuro architektoniczne GIGAarchitekci powstało w 2009 roku, jako autorska pracownia projektowa Artura Garbuli. Pracownia zajmuje się głównie projektowaniem obiektów mieszkaniowych, budynków użyteczności publicznej, inwestycji komercyjnych, przemysłowych i biurowych. Projekty architektoniczne realizowane są na terenie całego Śląska: w Katowicach, Mysłowicach, Dąbrowie Górniczej, Tychach czy Mikołowie, które jest siedzibą naszej pracowni. Pracujemy także w okolicach Łazisk Górnych, Orzesza czy Wyr. Projektujemy współczesną architekturę, korespondującą z kontekstem, która płynnie wtapia się w krajobraz prestiżowych lokalizacji Śląska. W naszych realizacjach często występują charakterystyczne dla tego regionu prostota i pragmatyzm zastosowanych rozwiązań. Staramy się łączyć funkcjonalność z nowoczesnością. Zajmujemy się także projektowaniem wnętrz, dzięki czemu każdy projekt możemy dostosować do preferencji klienta. Nasi architekci posiadają wieloletnie, szerokie doświadczenie w projektowaniu i współpracy ze specjalistami na każdym etapie realizacji inwestycji. Naszym mottem jest projektowanie zadowolenia na lata. Zespół GIGAarchitektów jest laureatem wielu branżowych konkursów, dzięki czemu stale znajdujemy się w rankingu najlepszych architektów regionu, a klienci chętnie nas polecają. Więcej o pracowni dowiecie się na stronie: https://gigaarchitekci.pl/