Dom szeregowy w Pradze

Metamorfoza domu szeregowego w Pradze. Zadbano o każdy detal!

Dom szeregowy w Pradze jest projektem No Architects. Wzięli oni na warsztat budynek z lat 70. i dostosowali go do współczesnych standardów, jednocześnie zachowując jego wyjątkowy klimat. Klient, którego zawód sprawiał, że dosłownie gonił po całym świecie kilka razy w miesiącu, postanowił zakotwiczyć się z rodziną w jednym ze starszych domów w stolicy Czech, być może nieprzypadkowo, „w zasięgu wzroku” lotniska. 

Jest to trzypiętrowy dom w zabudowie szeregowej, częściowo podpiwniczony, z ogrodem od frontu i z tyłu, z widokiem z wyższych pięter na krajobraz z górą Bílá Hora (gdzie miała miejsce słynna bitwa). Dom miał już wiele zalet, ale ​​mimo to trzeba go było w połowie zburzyć, odbudować i całkowicie wyposażyć w infrastrukturę na miarę XXI wieku, aby w pełni wykorzystać jego potencjał.

Dom szeregowy w Pradze


Pierwotnie rdzeń domu stanowiły nieco przygnębiające stalowe schody, ukryte w ciemnym kącie domu. Architekci zaczęli od włączenia ich do części dziennej i wycięcia przestrzeni w klatce schodowej, co ją rozjaśniło i sprawiło, że wnętrze stało się bardziej otwarte. Nie było to łatwe, gdyż na przeszkodzie stały konstrukcje stropów kanałowych, które w latach 70. XX w. wykonali sami mieszkańcy, przy okazji generalnego remontu całego budynku. Dlatego też konieczne było ponowne sprawdzenie każdego kroku z inżynierem i architektem, aby uniknąć przykrych niespodzianek i ryzyka wypadku. Generalny remont obejmował, oprócz wzmocnienia domu, całkowitą wymianę infrastruktury wewnętrznej, w tym przyłączy elektrycznych, wymianę okien, docieplenie elewacji, rozbiórkę i odbudowę tarasu, remont dachu, wymianę wszystkich nawierzchni i wiele innych działań. Duże zmiany zaszły także w układzie, gdzie przeorganizowano funkcje pomieszczeń, ich część przeniesiono na zupełnie inne strony domu, czy połączono kuchnię z częścią dzienną i klatką schodową poprzez otwór w ścianie nośnej.
Na koniec architekci wykończyli wnętrze tak, aby było piękne dla mieszkańców, i aby mogli w nim żyć jak na jednych, niekończących się wakacjach.

Studio: No Architects
Autorzy: Jakub Filip Novák, Daniela Baráčková, Petra Doudova, Barbara Jelinka
Lokalizacja projektu: Praga, Czechy
Rok ukończenia: 2022
Fotograf: Studio Flusser

Źródło: No Architects

Czytaj też: Architektura | Dom jednorodzinny | Metamorfoza | Wnętrza | Praga | Czechy

Temat: Dom szeregowy w Pradze. Funkcjonalne i współczesne wnętrze