Dom w lesie

Dom w lesie pod Warszawą. Budynek czerpie inspirację z otaczającej go natury

Krajobraz, w jakim powstał nowy dom pracowni Z3Z ARCHITEKCI jest na tyle silny i bezkompromisowy, że od początku dyktował architektom kolejne kroki podczas procesu projektowego. Budynek z cegły położony jest bowiem na działce w środku gęstego, sosnowego lasu. Surowość i konsekwencja, do której dążyli architekci widoczna jest zarówno w formie zaprojektowanego obiektu, jak i jego materiale wykończeniowym. Dom w lesie aspiruje do stania się jednym z jego naturalnych elementów.

Podwarszawski dom składa się z dwóch głównych brył połączonych ze sobą łącznikiem ze strefą komunikacji i garażem. Bryły dzienna i nocna są analogiczne. Obie mają tę samą szerokość, kąt nachylenia dachu oraz materiał wykończeniowy. Elementem różniącym jest ich układ przestrzenny oraz zaprojektowane otwory okienne. Bryła nocna została posadowiona na mocnej bazie w postaci łącznika komunikacyjnego i strefy gospodarczej. Całość kompozycji jest zrównoważona i tworzy czytelną, prostą formę. Ascetyczny charakter brył został przełamany zastosowaniem wysuniętego, horyzontalnego przeszklenia nad szafkami kuchennymi.


Projektantów zainspirował surowy krajobraz sosnowego lasu. Doskonałym materiałem odwzorowującym ten kontekst stała się cegła klinkierowa o szorstkiej fakturze i nietypowej długości. Dwuspadowe dachy pokryto zaś płaską dachówką ceramiczną w odcieniu grafitu. Elewacja strefy gospodarczej została wykończona płytami włókno-cementowymi w odcieniu ciemnej szarości, co podkreśla jej zimny, techniczny charakter, ale zarazem w opozycji do naturalistycznej cegły, dodaje bryle eleganckiego wydźwięku. Dodatkowo, aby ocieplić całość założenia, w okolicy tarasów, w podcięciach bryły zastosowana została szalówka w naturalnym kolorze drewna. Zadaszenie nad wejściem, które naturalnie przechodzi nam tym samym materiałem wykończeniowym do wnętrza, po drugiej stronie budynku tworzy również zadaszenie nad strefą wypoczynkową na tarasie. Dzięki osiowemu usytuowaniu przeszklenia łącznika, stojąc przed wejściem do budynku można będzie zobaczyć co dzieje się po jego drugiej stronie.

Dom w lesie

Budynek głównymi przeszkleniami skierowany jest w stronę działki i znajdującego się na niej lasu. Strefa dzienna wraz z komunikacją niemal całkowicie otwierają się na otaczającą naturę. Dzięki temu zabiegowi oraz płynnemu przechodzeniu zewnętrznych materiałów wykończeniowych do wnętrza zaciera się granica pomiędzy wnętrzem domu, a jego otoczeniem.

Dom w lesie

Na parterze, oprócz rozbudowanej strefy dziennej z salonem i jadalnią z sufitem do samego dachu, znalazł się również pokój gościnny oraz łazienka z sauną. Do łazienki przylega bezpośrednio prywatny taras, na którym znajdzie się strefa wypoczynkowa z jacuzzi. Na piętrze wszystkie pomieszczenia pomocnicze zostały usytuowane wzdłuż północnej granicy działki. Pomieszczenia te posiadają w miarę standardowe okna. Sypialnia master oraz dodatkowy pokój zostały usytuowane w skrajnych częściach bryły nocnej z możliwością otwarcia na południowo-wschodnie i południowo-zachodnie słońce.

Budynek poprzez zastosowane rozwiązania zarówno funkcjonalne, jak i kompozycyjno-materiałowe stara się wtopić w otaczający go leśny krajobraz.

Lokalizacja: Magdalenka pod Warszawą
Powierzchnia: 270 m2
Zespół projektowy: Paulina Łysik, Mateusz Zajkowski, Michał Cychol

Źródło/projekt: Z3Z ARCHITEKCI

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Elewacja | Las | Cegła | Detal | whiteMAD na Instagramie

Temat: Dom w lesie pod Warszawą. Budynek czerpie inspirację z otaczającej go natury