Dom w zabudowie bliźniaczej według architektów PRO-STORY

Budynek znajduje się w Pilznie w Czechach. Dom w zabudowie bliźniaczej zaprojektowali Tereza Nová oraz Jiří Zábran z pracowni PRO-STORY. To kameralny budynek, który wyróżnia geometryczna forma.

Takich budynków w podmiejskim krajobrazie jest wiele. Jednak tylko część z nich wyróżnia przemyślana i niebanalna architektura. Pojedynczy rząd starych domów jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej w jednej z dzielnic Pilzna został otoczony betonowymi blokami. W centralnej części powstała swego rodzaju wyspa – kameralna dzielnica mieszkaniowa Pilzno – Lochotín. W większości ten obszar zabudowany jest domami jednorodzinnymi, których większość została już wyremontowana. Teraz do tego grona dołącza nowy obiekt.

Powierzchnia użytkowa domu wynosi 128 m kw. Przygotowując projekt przebudowy budynku architekci chcieli nie tylko zaspokoić współczesne potrzeby młodej rodziny, ale też dodać nową część, która zwiększy dostępną przestrzeń. Nowa kubatura pozwoliła nadać budynkowi współczesnej formy.

Architekci zaprojektowali dom z dwuspadowymi dachami oraz zaproponowali wykonanie skromnej i spokojnej fasady. Połączenie bieli i drewna to uniwersalny sposób na ponadczasową architekturę.

Ciekawie potraktowano wnętrze. Powstała zróżnicowana przestrzeń z różnymi poziomami podłóg, drewnianymi antresolami i otwartą bryłą dachu. Okna zostały osłonięte drewnianymi listwami, a ich optymalna liczba sprawia, że do wnętrza wpada dużo naturalnego światła przy zachowaniu poczucia prywatności domowników.


Na parterze powstała część dzienna z salonem i wyjściem do ogrodu, łazienką oraz pokojem dziecka. Na piętro można przejść korzystając z nowych schodów, które po jednej stronie zdobi wielki regał. Miejsc do przechowywania książek jest tutaj mnóstwo! Jedną z antresoli zaadaptowano na domową bibliotekę – nic w tym dziwnego, właściciele są bowiem miłośnikami literatury.

Piętro to część prywatna. Zbudowano tam główną sypialnię rodziców z łazienką oraz drugi pokój dla dziecka.

fot. Petr Polák, www.petrpolakstudio.cz

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Czechy | Modernizm | Minimalizm | Elewacja | whiteMAD na Instagramie