Dom z atrium połączony z ogrodem. Ogromne przeszklenia otwierają go na naturę

Na obrzeżach słowackiej Trnawy rozwija się zupełnie nowa dzielnica mieszkaniowa. Architekci z biura Beef Architekti znaleźli na jednej z działek wystarczająco dużo miejsca, aby zaprojektować tam parterowy dom z atrium, płynnie połączony z ogrodem. Nieco skomplikowane wnętrze ukryte jest za charakterystyczną powierzchnią fasady podzieloną na wielkie prostokąty.

Architekci odeszli od konwencjonalnego planu domu i powiększyli go o tarasy, z których bezpośrednio wchodzi się do ogrodu. Rozbudowane konstrukcje zwiększają powierzchnię poszczególnych pomieszczeń o kilka metrów. Ta dodatkowa przestrzeń posiada możliwość zacienienia poprzez rolety typu screen, co stwarza idealne warunki nawet w gorące letnie miesiące. Światło do wnętrza budynku wprowadza atrium, które kontynuuje koncepcję integracji życia wewnątrz budynku z otoczeniem, przy jednoczesnym zachowaniu prywatności przed sąsiadami. Bryłę tworzą przesunięte względem siebie monolityczne ściany z betonu i szkła, które tworzą kompozycję otwarć i zamknięć na otoczenie.


Zamiarem pracowników biura architektonicznego było stworzenie obszernej ramy przestrzennej domu z płynną osią wizualną, która biegnie od wejścia aż do ogrodu. Wchodząc do otwartej przestrzeni domu, mijamy skrzydło gościnne. Solidne wykończenie, ozdobione ryflowaną okładziną drewnianą po prawej stronie, tworzy uderzający kontrast z otwartym atrium. Po obu stronach znajduje się dobrze doświetlona część z dużymi przeszkleniami skierowanymi na południowy zachód – w stronę ogrodu i przylegającego do niego atrium. Obejmuje ona salon, jadalnię i kuchnię. Przesuwne szklane drzwi zacierają granicę pomiędzy wnętrzem i zewnętrzem. W miesiącach letnich życie w dużej mierze przenosi się do zacienionej przestrzeni tarasu.

System konstrukcyjny domu opiera się na monolitycznych ścianach nośnych uzupełnionych stalowymi słupami. Charakter elewacji zewnętrznych podkreślają duże i jednolite szklane okna oraz jasna okładzina. Dach ozdobiony zielenią dodaje naturalnego akcentu. Zastosowanie atrium w budynku podkreśla walory przestrzenne wnętrz. Rozległe powierzchnie ścian, podłóg i wbudowanych mebli wyrażają się poprzez grę faktur zastosowanych materiałów. Gładkie powierzchnie przeplatają się z teksturowanymi wykończeniami, tworząc grę kontrastów. Otwartą przestrzeń uzupełnia kilka samodzielnych mebli – np. wyspa kuchenna z piwniczką na wino. Drzwi i schowki są płynnie zintegrowane z zabudowanymi meblami. Priorytetem architektów z Beef Architekti, podobnie jak w poprzednich projektach, jest wykorzystanie materiałów w ich naturalnej postaci.

“Dom wyróżnia się w lokalnym otoczeniu surowością i przejrzystością, co jest efektem naszego całkowitego zaangażowania w projekt. Elegancja kryje się w niezakłóconych przestrzeniach wnętrz, podkreślonych dużą ilością naturalnego światła i jednolitymi powierzchniami. Efekt nie byłby możliwy bez wzajemnego zrozumienia i wspólnej wizji z klientem” – mówią architekci.

Studio: BEEF ARCHITEKTI
Autorzy: Rado Buzinkay
Andrej Ferenčík
Lukáš Valenčin
Zuzana Capková
Lokalizacja projektu: Trnawa, Słowacja
Rok ukończenia: 2021
Powierzchnia użytkowa : 296 m²
Fotograf: Matej Hakár

Czytaj też: Minimalizm | Dom jednorodzinny | Słowacja | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Temat: Dom z atrium połączony z ogrodem. Ogromne przeszklenia otwierają go na naturę