Dom z ruchomym tarasem. Można go podnieść na wysokość piętra

Projekt budynku powstał w pracowni Reform Architekt. Jednorodzinny dom z ruchomym tarasem to koncepcja budynku, który dzięki technologiom dostosowuje się do potrzeb właściciela. Co go jeszcze wyróżnia?

Architekt Marcin Tomaszewski zaprojektował budynek o wielkości 240 m kw. Jego budowa rozpocznie się w 2025 roku. Dom zatopiony został w czerni i pośród przyrody. Mgła, chłód, mrok… przygotowane wizualizacje nie są słodkie i kolorowe. Wręcz przeciwnie! Otoczenie jest ciężkie. W głębokim lesie odczuwa się głęboki niepokój. Pytanie jest jedno, czy w takiej okolicy można dobrze żyć i postawić ciepły dom? Właśnie tam na miejscu, na małej i wąskiej działce, w głowie architekta zrodził się pomysł na Venom House – Never In the light always in the shadow. Już wtedy Tomaszewski, że to będzie wyjątkowy dom, dla wyjątkowego klienta, który miał sprecyzowane wymagania i doskonale wiedział, czego potrzebuje.

Venom House choć urodzony w mroku wydaje się chłodny i wrogi. To pierwsze wrażenie jest mylące, klient czuje integracje z domem, styl życia gospodarza jest stylem jaki obiera dom. Ulubionym kolorem architekta jest czarny, miedzy innymi dlatego Tomaszewski chciał zaprojektować budynek właśnie w tym kolorze.

Ludzie uważają że czarny to mroczny kolor, jednak jest inaczej. To najciemniejsza barwa, ze wszystkich kolorów. Pochłania i przyciąga najwięcej światła jakie na nią pada. Czarny pomaga w przemianie światła w ciepło, natomiast biały działa odwrotnie odbija światło: „ black new light”– mówi projektant.

Czarny dom jest przytulny tworzy ciepłe miejsce dla jego właściciela, dając mu poczucie bezpiecznego schronienia. Dom ma duszę i energię, która codziennie daje właścicielowi pozytywne wibracje.

Szklany budynek pokrywają panele z blachy aluminiowej – wzór wycięć został precyzyjnie dopasowany do układu funkcjonalnego każdej elewacji – można poczuć, że działają one jak żywy kostium, który zostaje „założony” na bryłę, sprawiając wrażenie, iż pochłania ją w całości. Konstrukcja ze szkła nadaje budynkowi lekkości.


Dom Venom House będzie na co dzień zamieszkały przez jedną osobę, dlatego projektant celowo zakrył część górnego piętra, ograniczając tym sposobem dostęp światła, gdzie było one niepotrzebne. Zamysłem architekta było pokazanie bryły w ruchu:

(Nie)ruchomość w ruchu, wprawdzie bryła pozostaje nieruchoma, ale ruch (a właściwie jego wrażenie) – dzięki nałożeniu „kostiumu” na bryłę, załamaniom i przesunięciu płaszczyzn jak i zestawieniu różnych materiałów staje się nieodłącznym elementem architektury – mówi Tomaszewski.

Dynamika zmieniającej się konstrukcji dachu powoduje, że budynek przestaje być jedynie funkcjonalną bryłą stając się ruchoma rzeźbą.

Dom wyróżnia się ruchomym tarasem. Technologia pozwala dostosować się do bieżących potrzeb użytkownika. Taras jest wysuwany w górę i w dół, to gospodarz decyduje, jakiej chce użyć konfiguracji. Na parterze tarasu znajdują się meble wypoczynkowe sprzyjające relaksowi nad basenem, jednak można to szybko zmienić za dotknięciem jednego przycisku. Z dołu wysuwa się druga opcja czyli drugi taras.

Tam mamy do dyspozycji strefę umożliwiającą zrobienie grilla, stół z krzesłami do przyjęcia gości i zjedzeniu pysznego posiłku w przyjemnej atmosferze. Ta opcja jednocześnie daje dostęp ewentualnym gościom na górnym piętrze do dodatkowej przestrzeni na świeżym powietrzu. Elementy ruchome tarasu dzięki swej mobilności tworzą różne konfiguracje ustawień, ich układ jest zależny od potrzeb gospodarza w danym momencie.

źródło: REFORM ARCHITEKT (www.reformarchitekt.pl)

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Domek letniskowy | Ciekawostki | Technologia | whiteMAD na Instagramie