Domek z sauną w sercu lasu. Architekci zaprojektowali go dla siebie!

Domek z sauną w sercu lasu to najnowszy projekt czeskiej pracowni HYTTA. Co ciekawe, architekci to jednocześnie właściciele domku. Jak poszło im zaprojektowanie własnego miejsca, w którym mogą odetchnąć wsród natury? Sprawdzamy! 

Z natury jesteśmy twórcami. Spełnia nas materializowanie naszych marzeń i tchnięcie życia w nasze pomysły. Często jednak napotykamy na przeszkody charakterystyczne dla obecnych czasów: ciągłe powiadomienia, cyfrowy hałas i nieustanną potrzebę sprawdzania naszych telefonów. Te czynniki nie pozwalają nam w pełni wykorzystać naszego potencjału i zagłębić się w sprawy, które są dla nas ważne. Z tego powodu Dominik Ilichman i Adam Hofman stworzyli Hytta – nowoczesną kabinę na łonie natury, w której można tworzyć i zastanawiać się nad ważnymi sprawami bez zakłóceń.

Główną intencją architektów Adama Hofmana i Dominika Ilichmana było zaprojektowanie miejsca, które działa w harmonii z naturalnym otoczeniem. Harmonia ta pozwala zapewnić wystarczającą przestrzeń do refleksji i inspiracji. Połączenie prywatności, natury i wysokiej jakości przestrzeni do pracy pozwala uwolnić się od zgiełku codziennego życia i odkrywać nowe pomysły oraz rzeczy, które naprawdę cenisz.

Celem był skandynawski minimalizm. Żadnych zbędnych elementów, które mogłyby rozpraszać uwagę. Jednocześnie Hytta zawiera standardy, do których jesteśmy dziś przyzwyczajeni, abyś czuł się komfortowo i mógł skoncentrować się bez zakłóceń. Przestronny taras i okna ze wszystkich stron łączą wnętrze z otoczeniem, pozwalając wykorzystać naturę jako źródło kreatywności i inspiracji.

Hytta znajduje się na południowym zboczu, na skraju sosnowego lasu, który oddziela domek od cywilizacji, zapewniając mnóstwo prywatności. Plan piętra inspirowany jest dawnym domkiem myśliwskim, zachowując jego ogólny kształt. Na parterze znajduje się część dzienna z kuchnią, przedpokój, łazienka, pomieszczenie gospodarcze i druga łazienka dostępna z zewnątrz.

Dominik Ilichman i Adam Hofman / autorzy i właściciele domku
Dominik Ilichman i Adam Hofman / autorzy i właściciele domku

Główna część dzienna ma wysoki dwuspadowy dach, zapewniający dużą przestrzeń dla kreatywności. Z części dziennej można dostać się do łazienki, która oferuje uderzającą i intymną atmosferę dzięki czarnej wylewce i meblom. Schody w kuchni, wykonane z delikatnej blachy, są zawieszone na linach i wdzięcznie wznoszą się do głównej sypialni. Sypialnia ta wychodzi na wschód, a przez jej duże okno do pokoju wpada poranne słońce, pozwalając obserwować budzącą się przyrodę wprost z wygodnego łóżka. Sypialnia zapewnia również dostęp do pierwszego z dwóch przytulnych zakątków. Drugi zakątek znajduje się na małym poddaszu nad główną częścią dzienną i jest dostępny po drabinie. Oba zakątki zapewniają dodatkowe miejsca do spania, dzięki czemu Hytta może wygodnie pomieścić do sześciu osób.

W części dziennej duży dębowy stół służy zarówno jako jadalnia, jak i miejsce do pracy. Zaplecze techniczne, w tym monitor komputerowy, można łatwo wysunąć nad stół z jednej z szaf bibliotecznych. Jakość miejsca do pracy dodatkowo podnosi usługa internetowa Starlink i biodynamiczne oświetlenie, które nie emituje niebieskiego światła po zmroku, sprzyjając lepszemu snu. Hytta jest ogrzewana głównie przez żeliwny piec opalany drewnem, a dodatkową kontrolę temperatury zapewnia ogrzewanie podłogowe.

Wysokiej jakości relaks jest również istotną częścią niezakłóconej kreatywności. Dlatego zaledwie kilka metrów od Hytty znajduje się nowoczesna sauna fińska z zimną wanną zanurzeniową. Obiekt położony jest na lekko pochyłym terenie, oferując niezakłócony widok na przyrodę podczas korzystania z sauny. Obiekt o wymiarach 6 x 3,5 metra składa się ze strefy relaksu, prysznica i samej sauny fińskiej. Podobnie jak Hytta, uosabia ducha skandynawskiego minimalizmu, a dzięki głębokiej okładzinie z drewna zwęglonego niemal wtapia się w otaczającą przyrodę. Konstrukcja jest zakotwiczona za pomocą śrub ziemnych, a dostęp do obiektu zapewnia stalowa rampa, nadająca budynkowi przyjemne poczucie lekkości.

Jak wam się podoba HYTTA, czyli domek z sauną w sercu lasu?

architekci: Dominik Ilichman / Adam Hofman
źródło: HYTTA / www.hytta.cz
zdjęcia: Studio Flusser (www.studioflusser.com) oraz Julius Filip  (www.juliusfilip.cz)

Czytaj też: Czechy | Wnętrza | Drewno | Las | whiteMAD na Instagramie  | Styl skandynawski |