Drewniany dom letniskowy

Drewniany dom letniskowy. W środku jest bardzo oszczędnie

Ten drewniany dom letniskowy zaprojektowali architekci ze studio ValArch. To młoda i mała pracownia, która w Czechach działa od pięciu lat. Ich budynek z drewna stanął w pobliżu granicy Polski i Czech.

Studio tworzy duet: Tomas Jaluvka oraz Lenka Jaluvkova. Ich pierwszym tak dużym projektem, który zrealizowali jest dom letniskowy dla swojej rodziny. Dom jest niewielki, ma 78 m kw. powierzchni i zbudowany został w miejscowości Bystřice pod Hostýnem, zaledwie 50 kilometrów od polskiej granicy.

Dom wykonany został niemal w całości z drewna. Jego mocno nachylony dach dyktuje układem wnętrza i rozplanowaniem funkcji. W środku architekci zaprojektowali dużą strefę dzienną oraz niewielką część techniczną. W budynku ilość ścian wewnętrznych została ograniczona do minimum. Projektanci zdecydowali się zbudować antresolę, która znalazła się nad aneksem kuchennym. Powstała tam sypialnia, z której mogą korzystać goście.

Drewniany dom letniskowy


Powstała więc wspólna przestrzeń, która integruje życie wypoczywających tam ludzi. Główna sypialnia urządzona została po przeciwnej stronie części kuchennej. W domu powstała też sypialnia dla dzieci. W sumie koszt jego budowy wyniósł około 600 tysięcy złotych, co nie jest najtańszym rozwiązaniem. Niedawno pisaliśmy o polskim projekcie SOLACE, który umożliwia budowę niewielkiego domu w cenie zaledwie 100 tysięcy złotych. O tym modułowym projekcie ekonomicznego domu możecie przeczytać klikając TUTAJ.

Czytaj więcej: Domek letniskowy | Drewno | Zieleń

zdjęcia: Jakub Skokan, Martin Tůma / BoysPlayNice