Dworzec PKP Szczecin Dąbie
Dworzec w przyszłości. Fot. PKP S.A.

Dworzec PKP Szczecin Dąbie czeka rewolucja. Modernizacja budynku potrwa półtora roku

Dworzec PKP Szczecin Dąbie czeka prawdziwa rewolucja. Lada moment rozpoczną się prace modernizacyjne, po których zaniedbany obiekt będzie dumą tej części miasta. Ich zakres obejmie przede wszystkim przebudowę głównego budynku oraz dostosowanie go do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

W środku znajdzie się miejsce na zupełnie nową poczekalnię, kasy biletowe, toalety, ale też lokal gastronomiczny i piekarnię oraz pomieszczenia na wynajem. Część budynku zostanie również przeznaczona na pomieszczenia biurowe dla samorządu.

Dworzec PKP Szczecin Dąbie w przyszłości. Fot. PKP S.A.


Zachowane zostaną dwie ozdobne kraty z kotwicą, a zniknie budynek pomocniczy. Oprócz tego wokół budynku zaplanowano nową zieleń oraz niewielki parking dla samochodów i rowerów. Bryła dworca pozostanie bez zmian, choć obiekt zostanie ocieplony. W tym czasie pasażerowie będą korzystać z dworca tymczasowego.

Dworzec PKP Szczecin Dąbie obecnie i w przyszłości. Źródło: Google Maps i PKP S.A.

Dworzec kolejowy Dąbie (niem. Bahnhof Altdamm) powstał w ramach budowy linii kolejowej w 1846 roku. W czasie II wojny światowej obiekt został zbombardowany i po 1945 roku na jego miejscu wzniesiono nowy budynek. O tym, że dworzec kolejowy Szczecin Dąbie odbiega od współczesnych standardów, mówi się od lat. Wymaga kompleksowego remontu, gdyż jest już mocno wyeksploatowany i nie jest w pełni przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami, wewnątrz nie ma działających toalet, za to są problemy z ogrzewaniem.

Roboty mają potrwać półtora roku. Modernizacja dworca w Dąbiu jest częścią realizowanego przez PKP S.A. Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023.

Źródło: wszczecinie.pl

Czytaj też: Szczecin | Architektura | Renowacja | Dworzec kolejowy | Ciekawostki