Dworzec w maleńkiej Witnicy otwarty po remoncie

Znajduje się w małej miejscowośći w województwie lubuskim. Dworzec kolejowy w Witnicy został otwarty po remoncie. Zabytkowy obiekt z 1857 roku zyskał odnowioną elewację, nowe okna i drzwi oraz odnowione wnętrze.

Prace remontowe trwały dwa lata i odbywały się w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 przy wsparciu środków unijnych. W tym czasie udało się odnowić elewację i detale architektoniczne. Obiekt został pomalowany na jasny kolor i swym wyglądem nawiązuje do ciemnozielonej stolarki okiennej i drzwiowej. Warto zwrócić uwagę na te ostatnie – wcześniej kilka okien zamurowano, a po remoncie stolarka okienna wróciła na pierwotne miejsce.

Nowością są też zegary umieszczone na gmachu z napisem „dworzec kolejowy” oraz malowane napisy z nazwą miejscowości Witnica. Czarne litery umieszczono na białym tle – to powrót do pierwotnego rozwiązania. Co ciekawe, napisy te odkryto podczas prac renowacyjnych.

Historyczny budynek ma teraz zupełnie nowe wnętrze. Wykonano jasne ściany, a na podłodze pojawiła się szachownica. W budynku z powodzeniem można czekać na pociąg korzystając z nowych ławek. Dodatkowo ustawiono gabloty z rozkładem jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. Wydzielono też przestrzeń dla kas biletowych i toalety.

Tak budynek wyglądał PRZED remontem w 2019 r.:

Dworzec kolejowy w Witnicy ma dwa poziomy. Parter służy podróżnym, natomiast na piętrze powstałą powierzchnia dla działalności handlowo-usługowej i biur. Standardowo kolejarze wyposażyli obiekt w system automatycznego sterowania oświetlenia oraz system inteligentnego zarządzania budynkiem (BMS).

Ostatnim elementem była przebudowa otoczenia budynku. Stojące obok stare budynki gospodarcze przebudowano na wiatę rowerową, a kolejny na wiatę śmietnikową. Wydzielono kilka miejsc parkingowych, położono nowych chodnik i elementy małej architektury. W sumie prace kosztowały 18,7 mln zł. Dokumentację projektową przygotowała pracownia architektoniczna Pas Projekt z Nadarzyna, a wykonawcą prac była firma Berger Bau Polska z Wrocławia.

źródło: PKP S.A.

Czytaj też: Dworzec kolejowy | Renowacja | Detal | Architektura w Polsce | whiteMAD na Instagramie

Tak budynek wygląda PO remoncie: