Egipska piramida
Fot. Dr Mostafa Waziri/facebook

Egipt: kontrowersyjna renowacja jednej z piramid. Historycy biją na alarm

Na początku bieżącego roku mediami społecznościowymi wstrząsnęły filmy, na których egipska piramida Menkaure w Gizie – jeden z najsłynniejszych i najcenniejszych zabytków w kraju – przechodzi renowację. Zarówno miłośnicy starożytności, jak i eksperci nie zostawiają suchej nitki na trwającej inwestycji, którą jednak Mostafa Waziri, szef egipskiej Najwyższej Rady Starożytności, nazywa “projektem stulecia”.

W serii filmów opublikowanych na facebookowym profilu, Waziri pozuje na tle robotników ustawiających bloki granitu na podstawie piramidy, która znajduje się obok znanego na cały świat sfinksa oraz piramid Khafre i Cheopsa. Mierzący 65 metrów grobowiec wzniesiono dla faraona Mykerinosa (Menkaure), panującego w III tysiącleciu p.n.e.

Piramida Menkaure. Fot. Kounosu, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Egipska piramida


Pierwotnie piramida Menkaure, tak jak i jej sąsiadki, była pokryta licówką z kamienia. Z biegiem tysięcy lat budowla straciła większość swojego pokrycia. Renowacja ma na celu przywrócenie oryginalnego stylu konstrukcji poprzez odtworzenie całości wierzchniej warstwy granitu. Piramidy wpisały się w charakter pustynnego otoczenia w obecnej, niedoskonałej formie, dlatego ingerencja w zespół zabytków budzi tak skrajnie negatywne emocje. Prace mają potrwać trzy lata i będą “darem Egiptu dla świata w XXI wieku”, powiedział Waziri, który kieruje egipsko-japońską misją odpowiedzialną za projekt. Pod filmami pojawiła się jednak lawina setek komentarzy przeciwników zakłamywania historii w ten sposób. Egiptolodzy wyrazili zaniepokojenie trwającą rekonstrukcją słynnego zabytku, co ich zdaniem bardzo zaszkodzi jego historycznej tkance.

Egipska piramida
Fot. Dr Mostafa Waziri/facebook

Oburzone i zmobilizowane społeczeństwo obywatelskie Kairu nagłośniło sprawę, co w efekcie spowodowało wydanie przez egipski rząd nakazu wstrzymania wszelkich prac. Ponadto ma zostać powołana specjalna komisja, która dokona wnikliwej analizy i przyjrzy się prowadzonym działaniom. Na jej czele ma stanąć znany archeolog Zahi Hawass, a także eksperci w dziedzinie inżynierii i archeologii z Czech, Niemiec i Stanów Zjednoczonych, a także Egiptu. Kwestia ochrony dziedzictwa kulturowego w Egipcie – miejscu, w którym znajduje się Wielka Piramida w Gizie, ostatni z siedmiu wciąż istniejących cudów starożytnego świata – jest często przedmiotem gorących debat. Niedawne wyburzenie fragmentów historycznego serca Kairu wywołało kampanie społeczne i protesty, co jest rzadkością w kraju, w którym opozycja polityczna jest w dużej mierze zakazana.

Źródło: podroze.onet.pl, businessinsider.com

Czytaj też: Architektura | Elewacja | Metamorfoza | Zabytek | Historia | Egipt | Ciekawostki

Temat: Egipska piramida przechodzi kontrowersyjną renowację