Wygląda jak kilka złączonych brył. Jednorodzinny dom pod Warszawą zaprojektowali architekci z pracowni Exterio we współpracy z pracownią architektury wnętrz Hola Design. Dom w Lesznowoli zbudowany został na zielonej działce, w otoczeniu sosnowych borów. Jego atrakcją jest nowoczesna forma oraz nietypowe ułożenie cegieł w elewacji, które tworzą artystyczny wzór.
Jej nietypowa forma przypomina lewitujące domy, stąd nazwa budynku – Rezydencja (z) lewitujących domów. Projektując dom architekci chcieli dopasować oryginalną formę do leśnego otoczenia, przy jednoczesnym zachowaniu kameralnej skali zabudowy. Chcąc osiągnąć ten efekt zaproponowali formę budynku, w którym każdy z domowników będzie miał swój „domek”. W ten sposób powstała kompozycja powtarzających się rytmicznie brył w formie nowoczesnych stodół.
W założeniu projektowym zaproponowaliśmy stworzenie architektury, która nawiązywać będzie do hasła modernistów „form follows function” (forma podąża za funkcjonalnością). Nowoczesna willa miała integrować dużą rodzinę, a z drugiej strony spełniać oczekiwania wszystkich domowników, którzy pragną posiadania własnej, zacisznej enklawy z widokiem na las – opowiada architekt Marcin Klukowski z pracowni Exterio.
Każda z części reprezentuje oddzielną przestrzeń mieszkalną przypominającą dom z dwuspadowym dachem. W ten sposób architekci nawiązali do tradycyjnego budownictwa. Chcąc podkreślić ich odrębność, części te zostały nieco uniesione na poziom pierwszej kondygnacji i wysunięte z obrębu bryły, tworząc formę wykuszy. – W ten sposób udało się uzyskać efekt ich zawieszenia w leśnej przestrzeni – dodaje architekt Marcin Klukowski.
Te swoiste domki osadzono na przeszklonej bazie, w której zaplanowano część dzienną. Składa się ona z holu wejściowego, salonu wysokiego na dwie kondygnacje, jadalni, kuchni i biura. Dodatkowo mieszkańcy mogą korzystać ze strefy rekreacyjnej – sauny i basenu. Przebywając wewnątrz, dzięki dużym przeszkleniom można podziwiać otaczającą dom zieleń. Podział na strefy funkcjonalne został zaakcentowany poprzez wykorzystanie różnych materiałów. Ich wybór to efekt inspiracji architekturą przemysłową. Parter wykończono ręcznie formowaną czerwoną cegłą, której nadano dekoracyjny motyw. Wyżej – pierwsze piętro i dachy ozdobiono łuską z patynowanych na czarno płytek z blachy cynkowo-tytanowej. Lewitującą formę poszczególnych domków zaakcentowano blachą cortenową.
Zaprojektowane wnętrze to przedłużenie estetyki bryły budynku. Wykorzystane materiały i kolory nawiązują do elewacji. W pomieszczeniach znaleźć można postarzaną cegłę, czarną stal i elementy w barwie cortenu. Aby ocieplić przestrzeń architekci wykorzystali elementy z dębowego drewna, które w postaci jodły francuskiej położono na podłodze.
Styl wnętrz to wyrafinowane połączenie nowoczesności z lekką formą loftową i nutą glamour. Subtelne szarości, ciepłe odcienie drewna i brązu, harmonijnie splatają się z surowością betonu i zdecydowanymi czarnymi liniami. Z kolei elementy dekoracyjne w kolorach żółtym, złotym i niebieskim dodają wnętrzu życia i wyrazistości – mówią Monika Bronikowska i Adam Bronikowski, współwłaściciele pracowni Hola Design.
Elegancji nadają spieki kwarcowe w kuchni, a bryła kominka z młotkowanego granitu nadaje jej autentycznego charakteru. W łazienkach użyto naturalne kamienie, takie jak kwarcyt i marmury, a oryginalne mozaiki personalizują intymne przestrzenie. Przestrzenie willi zdobią elementy designu włoskich i niemieckich marek oraz dzieła młodych polskich i hiszpańskich artystów.
Znajdujące się na piętrze sypialnie, które przyjęły formę dwuspadowych domków, tworzą indywidualne strefy dla każdego domownika. W przestrzeniach dla dzieci architekci wydzielili strefy zabaw zlokalizowane na antresolach. W sypialni gospodarzy uwagę przykuwa pikowane wezgłowie w stylu Chesterfield, z naturalnej skóry zamszowej, wykonane według indywidualnego projektu Hola Design – opisują architekci.
Dom pod Warszawą ma imponującą powierzchnię użytkową wynoszącą aż 941 m kw. posiada najnowsze rozwiązania technologiczne. Wygodny do pracy gabinet, strefa kina domowego zamknięta w przeszklonym kubiku oraz siłownia i SPA z basenem, saunami oraz zewnętrznym jacuzzi, sprawiają, że jest to dom luksusowy. Co ciekawe, w budynku znajduje się też winda. Ułatwia ona komunikację i pozwala na dotarcie do podziemnych części.
projekt: Exterio (www.exterio.pl) , Hola Desig (www.hola-design.pl)
zdjęcia: Yassen Hristov
Czytaj też: Dom jednorodzinny | Warszawa | Modernizm | Cegła | Elewacja | whiteMAD na Instagramie