Fasadę wykonano z wyłowionych butelek. Butik Tiffany & Co w Szanghaju

Butik Tiffany & Co znajduje się na terenie lotniska w Szanghaju. Jego elewację zdobią niebieskie motywy, których forma przypomina rafę koralową. Elementy te zostały wydrukowane w drukarkach 3D, a surowcem był przetworzony plastik, który wyłowiono z oceanu.

Butik z nietypową elewacją zaprojektowali architekci z holenderskiej pracowni MVRDV. W pracach projektowych była zaangażowana polska architektka Natalia Lipczuk.

Elewacja utrzymana jest w niebieskiej kolorystyce i przypomina siatkę z wielkimi otworami, przez które widać to co najważniejsze – wnętrze butiku. Taka forma zewnętrznej ściany butiku ma przywodzić na myśl rafę koralową. Wykonanie jej z wyłowionego z oceanu plastiku, który został poddany specjalnej obróbce i następnie wykorzystany jako surowiec dla drukarek 3D ma przypominać o potrzebie projektowania z pełną świadomością ekologiczną. Na przetworzony plastik składały się między innymi butelki oraz porzucone sieci rybackie.

Dekoracyjny element powstał z pomocą firmy Aectuel z Amsterdamu oraz inżynierów mediolańskiej firmy BUROMILAN. Pracując nad projektem butiku projektanci MVRDV inspirowali się charakterystycznymi elementami, które kojarzone są z marką Tiffany & Co.


Czerpiąc z dziedzictwa projektowego firmy butik butik Tiffany & Co nawiązuje do świata fauny i flory. Projektanci MVRDV wykorzystali tu motyw raf koralowych, które występują w pobliżu Singapuru. Natomiast wnętrze sklepu jest niemal całe białe. To proste i eleganckie tło dla eksponowanych w środku produktów.

projekt: MVRDV – Jacob van Rijs, Fokke Moerel, Aser Gimenez Ortega, Elien Deceuninck, Simone Costa, Monica Di Salvo, Xiaoyi Qin, Natalia Lipczuk, Yayun Liu, Jaka Korla

fot. Tiffany&Co, źródło: MVRDV

Czytaj też: Sklep | Wnętrza | Detal | Sztuka | Butik  | whiteMAD na Instagramie