Varso w Warszawie

Foster + Partners wkracza do Polski! Otworzą biuro w Warszawie

Międzynarodowa pracownia architektoniczna Foster + Partners swoje biuro otworzy w budynku Varso Tower. Architekci będą pracować na 44. piętrze najwyższego budynku w Unii Europejskiej. Będzie to największe poza Londynem zagraniczne biuro pracowni w Europie.

Otwarcie nowego biura Foster + Partners w Warszawie to znak, że Polska staje się ważnym miejscem do realizowania projektów dla najsłynniejszych biur architektonicznych na świecie. Warszawskie biuro londyńskiej pracowni będzie największe spośród ich europejskich oddziałów. Foster + Partners posiadają swoje biura między innymi w Madrycie, Pekinie, Dubaju, Hong Kongu, Los Angeles, Nowym Jorku i Sydney.

Pracownia architektoniczna Foster + Partners została założona przez Normana Fostera w 1967 roku. Architekci brytyjskiego biura zaprojektowali wiele ikonicznych budynków i obiektów na świecie. Wskazać tu można między innymi biurowiec Bloomberg w Londynie (pisaliśmy o nim TUTAJ), wieżowiec Commerzbanku we Franfurcie, Millennium Bridge w Londynie, najwyższy drogowy most na świecie – Wiadukt w Millau, wieżowce 50 Hudson Yards i 270 Park Avenue w Nowym Jorku, biurowiec Metropolitan w Warszawie czy wreszcie warszawski wieżowiec Varso, w którym otwarta będzie polska siedziba. Pracownia Foster + Partners jest też odpowiedzialna za projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego (nowe wizualizacje portu publikowaliśmy TUTAJ).

Po ponad 35 latach pracy w Europie Środkowej, w tym 25 obecności w Warszawie, założenie tutaj biura było naturalnym krokiem dla naszej pracowni. Będzie to największe europejskie biuro Foster + Partners poza Wielką Brytanią, a decyzja o wprowadzeniu się do zaprojektowanego przez nas Varso Tower odzwierciedla wiarę w siłę i znaczenie Polski w Europie. To dowód naszego zaangażowania w Warszawę jako światowej klasy lokalizację do prowadzenia działalności w regionie – mówi Grant Brooker, Head of Studio w Foster + Partners.


Warszawa to prężne miasto ze świetlaną przyszłością, której pragniemy być częścią. Z niecierpliwością czekamy na otwarcie biura w Varso Tower, gdzie odwiedzającym nas klientom będziemy mogli prezentować nasze podejście do pracy projektowej – dodaje Krzysztof Górnicki, Senior Partner w Foster + Partners.

Warszawskie biuro ma być oknem na Europę Środkową i sprawić, że pracownia będzie realizować projekty w ościennych krajach. Lokalizacja siedziby pracowni w Warszawie jest okazją dla polskich architektów, którzy będą mogli rozwijać swoje umiejętności pracując nad międzynarodowymi projektami.

Budynek Varso Tower projektu Foster + Partners ma 70 tys. m kw. powierzchni. Biuro pracowni zajmie w budynku przestrzeń o wielkości 730 m kw. Sam wieżowiec zaprojektowany został w oparciu o rozwiązania, które wspierają oszczędność energii i podnoszą komfort użytkowników. Z budynku korzystać mogą też mieszkańcy, dla których zaprojektowano część publiczną. Składa się ona z kilkudziesięciu drzew, a w środku powstały dwa tarasy widokowe na dachu, na jednym z nich rośnie szesnaście drzew, które tworzą najwyższy ogród w Warszawie. Budowę wieżowca zrealizowała firma HB Reavis.

źródło: materiały prasowe

Czytaj też: Warszawa | Architekt | Wieżowiec | Ciekawostki | Polecane | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły